Fed'in yeni başkan adayı belli oldu

Fed'in Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine aday gösterilen Sarah Bloom Raskin'in çekilmesi üzerine ABD Başkanı Joe Biden eski Hazine Bakanlığı yetkilisi Michael Barr'ı aday göstereceğini duyurdu.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinin ilk adayı Raskin'in adaylıktan çekildiğini açıklaması sonrası söz konusu göreve aday gösterilecek yeni isim belli oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Michael Barr'ı Fed'in Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine aday gösterme niyetinde olduğunu açıkladı.

Yükselen fiyatların ve enflasyonun Amerikalı ailelerin bütçelerini zorladığının farkında olduğunu vurgulayan Biden, Barr'ın bu "kritik zamanda" söz konusu görev için gerekli uzmanlığa ve deneyime sahip olduğunu açıkladı.

-Barr'ın Dodd-Frank Yasası'nın kabul edilmesind etki oldu

Biden, Barr'ın kariyeri boyunca tüketicileri korumaya çalıştığına belirterek, Hazine Bakanlığında görev yaptığı dönemde Tüketicileri Mali Koruma Bürosu'nun oluşturulmasında önemli bir rol oynadığını ve tüketicileri korumaya yönelik Dodd-Frank Yasası'nın senatodan geçirilmesinde etkili olduğunu ifade etti.

Barr'ın adaylığının hızla kabul edilmesi için Senato'nun Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown ile birlikte çalışacağını belirten Biden, Fed'de diğer görevlere aday gösterilen Jerome Powell, Lael Brainard, Philip Jefferson ve Lisa Cook gibi isimlerin de hızla onaylanması için Senato'ya çağrıda bulundu.

 

 

 

Etiketler
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler