Bullard: ABD iş gücü piyasası göründüğünden çok daha sıkı

James Bullard, ABD iş gücü piyasasının sergilediği görünümden çok daha sıkı olduğunu belirtti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD iş gücü piyasasının, sergilediği görünümden çok daha sıkı olduğunu, hatta bu durum nedeniyle Fed'in bazı parasal teşvikleri ekonomiden çekmesi için çalışmaları hızlandırabileceğini belirtti.

Financial Times gazetesine açıklamalarda bulunan Bullard'a göre, veriler tarım dışı istihdamın salgın öncesindeki düzeyin 8 milyon altında olduğunu gösterse de diğer göstergeler normale çok daha yakın konumdalar.

Bazı işletmelerin yeterli personel bulamadıklarına rapor ettiklerine de değinen Bullard şunları ekledi:

İş gücü piyasasının yeterince sıkı olarak yorumlanması gereken bir noktaya doğru ilerliyoruz. 

 

 

 

 

 

Fed'in iş gücü piyasasının sıkılığına yönelik olarak işsizlik ve tarım dışı istihdam haricindeki verilere bakması gerektiğini savunan Bullard, özellikle işsizliğin açık işe oranına bakılması gerektiğinin altını çizdi.

Açıklamasında, ekonomik görünüm iyileşmeye devam ettikçe aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programını azaltmayı tartışmaya başlamaya yaklaşıldığını da vurgulayan Bullard, "Salgın yeterince kontrol altına alındığında, para politikasının parametrelerini değiştirmeyi konuşmaya başlayabileceğimizi düşünüyorum." dedi.

Bazı mevkidaşlarının tahvil alımını azaltmayı tartışmaya başlanması konusunda daha endişeli olduklarını bildiğini aktaran Bullard konuyla ilgili olarak, "Haziran ayı toplantısında başkanın ne karar verdiğini hep birlikte göreceğiz." yorumunu yaptı.

Etiketler