Fed üyeleri, kasım ayında gerçekleştirilen toplantıda varlık alımının azaltılmasını görüştü.

Fed üyeleri, kasım ayında gerçekleştirilen toplantıda enflasyon oranlarının geleceğine dair endişeleri ve varlık alımlarının azaltılması konusunda görüşme gerçekleştirdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2-3 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantısının bugün yayımlanan tutanakları, Komite'nin bazı üyelerinin enflasyon baskılarının genele yayılmakta olduğu ve faiz oranlarını artırmak konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.

Tutanaklarda, "Birçok üye, enflasyonun Komite'nin hedefleri ile tutarlı seviyelerden daha yüksek seyretmeye sürmesi halinde Komite'nin varlık alım hızını ve Fed faiz hedef aralığını daha önce öngörülenden daha erken ayarlamaya hazır olması gerektiğini not ettiler" ifadelerine yer verildi.

Bazı katılımcılar, hali hazırda faiz artırımının önümüzdeki yıl daha önce öngörülende daha erken artırılması konusunda şu an için daha rahat olduklarını belirtirken, istihdam artışının cari hızının Fed'in maksimum istihdam rakamına dair olan hedefine 2022 yılı ortasına kadar ulaşılacağını ya da yaklaşılacağını belirtti.

Tutanaklar, 14-15 Aralık tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısında tahvil alımlarının azaltılmasının hızlandırılması konusunda sürdürülmekte olan tartışmalarının masada olacağını açıkça göstermiş oldu.

Etiketler