FED FAİZ KARARI! Eylül ayı FED faiz kararı açıklandı

Tüm dünyanın gözü kulağı bugünkü toplantıdaydı. FED faiz kararı açıklandı. Eylül ayı FED faiz kararı açıklandı.

FED FAİZ KARARI! Eylül ayı FED faiz kararı açıklandı

FED faiz kararı tüm piyasaları etkilediğinden dolayı dört gözle bekleniyordu. Bugün gerçekleştirilen toplantı sonrası faiz kararı açıklandı. Arama motorları üzerinde FED toplantısı sonrası faiz kararı ne olacak? Sorusu araştırılıyor. Sıkı para politikası tarafından atılan tüm adımlara rağmen ABD’de enflasyon rakamları beklenilenin üzerineydi. Fakat FED faiz kararı öyle olmadı.

FED faiz kararı için ekonomistler tarafından yapılan yorumlar kafaları karıştırmaya yetti. Piyasalarda bekle gör hareketini de beraberinde getiren karar, küresel piyasalardaki belirsizliği de artırdı. FED tarafından yapılan bundan önceki toplantılarda 50 puan ve 25 baz puan faiz artırımı yapılmıştı. Son iki puanda da 150 baz puanlık artıştan sonra FED’in faiz aralığı 2,25 ile 2.50 arasında güncellendi.

1980’lerin başından bu yana en sert faiz artırımı uygulandı!

1980 yılının başından bu ana dek ABD’de uygulanan en sıkı para politikası da bu yıl gerçekleştirildi. En sert faiz artırımının uygulanması tüm piyasaları yerle bir etti. FED’in enflasyon riskine karşı yüksek derecede dikkatli olduğu mesajı yeniden faiz karar metninde tekrarlandı.

Enflasyon düşmek bilmiyor!

FED tarafından para politikasında belirleyici olarak ABD enflasyon verisi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletlerinde %8.3 oranında gerçekleşen enflasyon oranı beklentisi normal şartlarda %7,9 ile %8 arasında olacağı yönündeydi. ABD’de tüm sıkı para politikası ve gerçekleşen faiz artırımına rağmen enflasyon Ağustos ayında düşmek bilmedi.

FED faiz kararı öncesi döviz kurları

FED faiz kararı öncesi döviz kurları merak edilmeye başlandı. Bugüne 18,31 seviyesinde başlayan Dolar, FED faiz kararından önce sakin seyretti. Gün içerisinde en yüksek 18,32 seviyesini en düşük ise 18,30 seviyesini gören dolar hala sakin. Ayrıca bugüne 18,25 TL seviyesinde başlayan Euro, FED faiz kararından önce sakin seyretti. Euro gün içerisinde en yüksek 18,31 TL, en düşük ise 18,11 TL seviyesini gördü. Altın fiyatları ise FED faiz kararından önce yatay ilerliyor. Bugüne 980 TL’den başlayan gram altın gün içerisinde en yüksek 987 TL’yi, en düşük ise 978 TL’yi gördü.

GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Powell: Faiz artışı olabilir

FED faiz kararı

Geçen ay gerçekleştirilen FED toplantısında faiz kararları için verilerin takip edileceğine değinen Powell:

"Ben ve meslektaşlarım enflasyonu aşağı getirmeye kararlıyız ve bunu yapıyoruz. Faiz artırım hızı ekonomik görünüme ve gelecek toplantıya kadar gelecek verilere bağlı olacak. Eğer uygun olur ise gelecek toplantıda da alışılmadık derecede büyük bir başka faiz artırımı olabilir" demişti.

Eylül ayı FED faiz kararı ne oldu?

ABD enflasyonu öncesi ekonomistler tarafından FED faiz kararı 75 ile 100 baz puan olarak düşünülüyordu. FED toplantısında gerçekleştirilen toplantı sonucu Eylül ayı FED faiz kararını 75 baz puan artırdı.