Fed başkanlarından istihdam ve enflasyona ilişkin önemli açıklamalar

Fed başkanları Daly, Kaplan ve Kashkari istihdam ve enflasyona yönelik açıklamalarda bulundular.

Daly: Varlık alımlarını azaltmanın henüz zamanı değil

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD ekonomisinin Fed'in tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefinden hala uzakta olduğunu ve ekonomide toparlanmaya desteği azaltmayı konuşmanın henüz zamanı olmadığını söyledi.

Minnesota Ekonomi Kulübü'ndeki toplantıda Fed'in ayda 120 milyar dolar tahvil alım programını azaltmaya ne zaman başlaması gerektiğinin sorulduğu Daly, "Çifte hedefimize şu anda olduğumuzdan daha yakın olmayı başardığımızda varlık alımlarını azaltmayı konuşuruz. İyimser bir görünüme sahibiz, ancak hala gidilecek uzun bir yol var ve henüz tehlikeyi atlatmış değiliz" diye konuştu.

Kaplan: Jüri enflasyon görünümü konusunda henüz kararını vermedi

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, enflasyonun önümüzdeki aylarda yükselmesini ve yıl sonuna kadar yüzde 2,25'e yakın seviyelerde "sakinleşmesini" beklediğini ve enflasyonda yükselişin ne kadarının önümüzdeki yıllarda kalıcı olacağını hala anlamaya çalıştığını söyledi.

Kaplan, katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, "Enflasyonu çok dikkatli şekilde izliyoruz" ifadelerini kullanırken, iş dünyası ile yaptığı görüşmelerde kendisine fiyatları yukarı iten tedarik zincirlerinde bozulmalar ve diğer faktörlerin çözülmesinin düşünülenden uzun zaman alabileceğini belirtti.

Kaplan, enflasyonun gelecek 5 yılda nereye gideceği yönündeki soruya ise, "Jüri henüz kararını vermedi ve ben bilmiyorum" diye konuştu.

Kashkari: ABD'de tam istihdama ulaşılması birkaç yıl alabilir

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, istihdam piyasasında tam toparlanmaya ulaşıldığında ve enflasyon Fed'in hedefine geri geldiğinde para politikasını normalleştirmeyi planladığını ancak hala 8 milyon Amerikalının işlerine geri dönemediklerini söyledi.

"Bu insanların yeniden çalışmak istediklerini düşünüyorum" diye konuşan Kashkari, "Tam istihdamın başarılmasının ve bu insanların iş gücü piyasasına dönmelerinin birkaç yıl alabileceğini öngörüyoruz." dedi.

Enflasyonun sürpriz yapması halinde Fed'in güçlü araçlara sahip olduğunu belirten Kashkari, yeni harcamaların finansmanı için vergilerin artırılması halinde bunun enflasyonist olmayacağını savundu.

Kashkari, "Şu ana kadarki mali paketlerin enflasyon yaratacağından endişeli değilim. İş gücü piyasası toparlandığında ve enflasyon hedefe geri döndüğünde para politikası normalleşecek." ifadelerini kullandı.

Etiketler