Fed başkanlarından ABD ekonomisine yönelik açıklamalar

ABD Merkez Bankası (Fed) başkanları ülke ekonomisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Barkin: ''Bu yıl ABD ekonomisinde 3 aşama yaşanacak''

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, bu yıl ABD ekonomisinde 3 aşama yaşanmasını beklediğini ve sağlık yetkililerinin KOVİD-19 salgınını kontrol altına alma yönünde sağladıkları kazanımlar nedeniyle genel olarak "oldukça iyimser" olduğunu söyledi.

Bu yıl yaşanacak 3 aşamadan ilkinin, aşılama ilerlerken işsiz çalışanların ve küçük işletmelerin desteklenmeye devam edilmesine ihtiyaç duyulacak olması nedeniyle en zorlusu olacağını belirten Barkin, yıl ortasında geçilecek ikinci aşamada aşılanan nüfusun geçen yılın büyük bölümünde yapamadıkları aktivitelerine geri dönmeye başlayacaklarını öngördüklerini vurguladı.

Barkin, üçüncü ve son aşamada ise işletmelerin daha normal bir ortama geri dönmelerinin beklendiğini belirtirken, bunu başarabilmenin en önemli dayanak noktasının kamu sağlığı cephesinde başarı sağlanması olduğunu da ifade etti.


Rosengren: ''Enflasyonun 2022 boyunca Fed'in hedefine ulaşması muhtemel değil''

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ABD'de enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine en azından 2022 boyunca sürdürülebilir bir temelde ulaşmasının muhtemel olmadığını söyledi. Rosengren, koronavirüs salgının hafiflemesi ile birlikte fiyatlarda yaşanması beklenen ani sıçrama konusunda endişeli olmadığını da vurguladı.

Bir üniversitenin düzenlediği online sempozyumda konuşan Rosengren, "Federal transfer  ödemelerinin yeniden akmasına, hane halkının üzerinde oturduğu nakit stoğunun harcanmaya başlamasına ve sağlık krizinin hafiflemesiyle daha normal ticaret, alışveriş ve seyahatin yeniden başlamasına imkan verilmesiyle birlikte, önümüzdeki aylarda enflasyonda bir miktar toparlanma göreceğiz." diye konuştu.

"Gıda ve enerji fiyatları, ekonominin belirli alanlarının bazı arz eksiklikleri ile karşı karşıya kaldıkları ortamada yukarı gidebilirler" diye konuşan Rosengren, "Ancak bizim görmek istediğimiz enflasyon, yüzde 2 sevilyesinde sürdürülebilir olacak geniş talabanlı bir enflasyon. Bu enflasyonu bu yıl görereceğimizi düşünmüyorum. Eğer bu enflasyonu gelecek yılın sonundan önce görürsek şaşırırım." dedi.

Kaplan: ''Koronavirüs varyantları ve aşılama en önemli ekonomik endişelerim''

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, pandemiyi kontrol altına alma çabalarının başarılı olacaklarını umduğunu ifade etse de, Amerikan halkını koronavirüse karşı aşılanması konusunun, kendisinin en önemli ekonomik endişesi olduğunu söyledi.

"En önemli konular, bu virüsü ve varyantlarını nasıl yönettiğimiz, insanları ne kadar aşıladığı ve aşılama hızı. Varyantların potansiyel etkilerinin ne kadar önlendiği, şu anda takip ettiğim bir dizi konudan biri." diye konuşan Kaplan, uzmanların kendisine lokantalar, eğlence yerleri, seyahatlerin ne kadar zamanda yeniden açılabileceklerinin belirlenmesi açısından gelecek 4-6 haftadaki aşılama hızının izlenmesi gerektiğini söylediklerini vurguladı.

Kaplan, içinde bulunulan ortamda Fed'in para politikasını destekleyici tutmaya devam etmesi gerektiğini belirtti. Ancak Kaplan, "Ekonomi pandeminin üstesinden geldikçe uygulanmakta olan olağanüstü tedbirleri yapabildiğimiz kadar kısa zamanda uzaklaştırmamız gerekli. Bu şekilde çok daha sağlıklı olacağımızı düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Etiketler