Fed Başkanı Powell'dan İkinci Dünya Savaşı benzetmesi

Fed/Powell: Maksimum istihdamı yakalamak ve sürdürmek destekleyici para politikasından daha fazlasını gerektiriyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, tam istihdama ulaşmak için İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki çabaların yeniden canlandırlması ve sürece yardım için gevşek para politikasına devam etmek gerektiğini söyledi.

Powell, pandemi döneminde işlerini kaybedenlerin tekrar işlerine dönmelerinin sağlanması için "toplum genelinde adanmışlık" gerektiğini vurguladı.

Powell, Fed'in 7,4 trilyon dolar büyüklüğe ulaşan bilançosunu düşürmeyi düşünmenin zamanı olmadığını söyledi.

NewYork Ekonomi Kulübü'nde konuşan Powell, "İşlerini kaybeden insanların sayısını ve bazılarının pandemi öncesi ekonomideki işlerini bulmakta zorlanacaklarını dikkate aldığımızda, maksimum istihdamı başarmak ve sürdürmek destekleyici para politikasından daha fazlasını gerektirecek. Hem hükümet hem özelsektörün katkıları ilebirlikte toplum genelinde bir adanmışlık gerektirecek" dedi.

Güçlü bir istindam piyasasının faydalarını tamamen gerçekleştirmenin hem kısa vadreli politikanın hem de uzun vadeli yatırımların devam eden desteğini alacağını belirten Powell, ancak bu şekilde iş arayanlarnın nitelik ve fırsatlarının onlara refarın faydalarına katkı yapma ve paylaşma imkanı bulacaklarını vurguladı.

 

 

Etiketler