Fed Başkanı Powell, tahvil alımının azaltılması konusunda ne dedi?

Fed Başkanı Powell, önceden basına dağıttığı sunum metninde tahvil alımının azaltılmasından uzakta olduklarını aktardı.

Fed Başkanı Jerome Powell, tahvil alımının azaltılmaya başlanması için yerine gelmesi gereken koşullardan hâlâ çok uzakta olduklarını belirtti.

Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde bugün yapacağı sunumu önceden basına dağıttı.

Powell, basına dağıttığı sunum metninde enflasyonun birkaç ay daha yüksek kalacağını, fakat ekonominin yeniden açılmasında ilerleme sağlandığı zaman enflasyonun dengeleneceğine inanmaya devam ettiklerini belirtti.

''Enflasyon kayda değer oranda yükseldi ve yavaşlamadan önce gelecek aylarda yüksek kalmaya devam etmesi muhtemel.'' ifadelerine yer veren Powell, enflasyondaki yükselişin ekonominin yeniden açılması ile ilişkili olduğu ve bu artışın geçici olduğu görüşünü yineledi.

İstihdam piyasasının salgın döneminde yaşanan 7,5 milyon kaybı geri kazanmasının önünde hâlâ uzun bir yol olduğunun altını çizen Powell, iş gücüne katılım oranının hâlâ bastırılmış olduğunu da belirtti.

''Ekonomi tahvil alımının azaltılması için belirlenen standartlarına ulaşmaktan hâlâ çok uzakta.'' değerlendirmesini yapan Powell, Fed yetkililerinin bu standartlara doğru ilerlemenin sürmesinin beklediklerini ve tahvil alımının azaltılması üzerinde tartışmayı sürdüreceklerini de aktardı.

Powell, Fed'in tahvil alımlarının azaltılmasına karar verdiğinde bu konuda önceden piyasaları bilgilendireceğini de yineledi.

Etiketler