Fed Başkanı Powell enflasyonu küçümsemezse dolar güçlenebilir

Fed Başkanı Jerome Powell'ın enflasyondaki artışı küçümsemeyip ciddiye alması durumunda ABD Doları'nın değerlenmesi bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde gerçekleştireceği sunuma odaklanan piyasaları değerlendiren MUFG analistleri, haziran ayında enflasyonda görülen hızlı yükselişe Powell'ın tepkisinin piyasaların yönünü belirleyeceğini aktardılar.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly'nin dün yaptığı açıklamada, cari enflasyon rakamlarına çok fazla anlam yüklenmemesi gerektiğine ve uzun vadeli enflasyon artış tahminlerinin istikrarlı olduğuna işaret eden MUFG, ''Fed Başkanı Powell'dan da Daly'nin yaptığını yapması bekleniyor. Fakat Powell'ın enflasyondaki artışı piyasanın beklediği gibi küçümseyip küçümsemeyeceği önem taşıyor. Eğer Powell enflasyondaki artışı küçümsemezse ABD doları da güç kazanır.'' ifadelerine yer verdi.

UniCredit analistleri de Powell'ın dün gelen enflasyon verilerinin ardından daha şahin bir dil kullanabileceğine inanıyorlar. Fakat analistler, Powell'ın takip edilecek süreç, yapılacak operasyon hakkında ayrıntı vermekten kaçınmasını beklediklerini ve Powell'ın sunumunun ardından piyasalarda bastırılmış hareketler yaşanması ihtimalinin de yüksek olduğunu vurguladılar.

Etiketler