EYT’liler için yeni formül masaya geldi! Seçim öncesi EYT’lilere güzel haber…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak yıllardır mücadele eden vatandaşlar için güzel gelişmeler meydana gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 genel seçimleri öncesi EYT krizini sonlandırmayı hedefliyor. Yeni formül ile kademeli emekliliğin yolu açılacak. İşte detaylar…

Seçim öncesi EYT’lilere güzel haber…

Sosyal Sigortalar Kanununda yapılan değişiklik ile EYT’liler sorunu ortaya çıkmıştı. 8 Eylül 1999 yılından önce sigorta prim ödemesine başlayan çalışanların emeklilik haklarıyla ilgili yapılan düzenleme EYT sorununun başlangıç noktası olarak görülüyor. Prim gün sayısı ve sigortalılık süresine ek olarak yaş haddi koşulunun da eklenmesi milyonlarca vatandaşın erken emekli olma hakkının ortadan kalkmasına neden oldu. Ak Parti’nin iktidara geldiği dönemde ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapıldı. 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren yasa ile emeklilik yaşı yükseltildi. Kademeli olarak yaş sınırın yükseltilmesi ile kadınlarda emeklilik yaşı 62’ye erkeklerde ise 64’e çıkarıldı.2008 yılında ise kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekli olabiliyordu. Bu durum emeklilik hakkı bekleyen milyonlarca vatandaşın mağdur olmasına neden oldu. Bazı vatandaşların emeklilik yaş bekleyişi 18 yıla kadar uzandı. 

EYT’liler için yeni formül masaya geldi! Seçim öncesi EYT’lilere güzel haber… - Resim : 1
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yeni formül


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 genel seçimleri öncesinde emeklilik hakkıyla ilgili yeni bir düzenleme yapılacağının sinyallerini verdi. Yıllardır emeklilik için yaş sınırına takılan vatandaşların sesi duyuldu. EYT’lilerin talepleri arasında emeklilik hakkının prim ödemesi ve sigortalılık süresiyle belirlenmesi yer alıyordu. Yaş sınırının kaldırılması için başlatılan çalışma 6 milyon vatandaşı kapsıyor. Kesintili emeklilik formülünün kamuoyunda olumlu karşılanmaması nedeniyle yeni bir formül üretildi. 


Emeklilik için yaş sınırı kaç olacak?


Kesintili emeklilik modelinde yaş haddine ulaşamayan vatandaşların erken emekli olması halinde maaşlarında kesintiye gidiliyor. Emekli maaşlarının kesintiye uğramamasını isteyen vatandaşlar ise ortak yaş sınırının belirlenmesini talep ediyor. Kadın ve erkekler için ortak yaş sınırının 50 olması isteniyor. Prim gün sayısının 3600 ile sınırlandırılması talebi de bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın emeklilikte yaşa takılanlar çalışma grubunun masasında farklı seçenekler yer alıyor. EYT sorununun çözümü içinse Aralık ayı işaret ediliyor.