EYT'liler için son dakika açıklaması!

EYT ile ilgili olarak spn dakika açıklaması yapıldı. EYT'lilerin merakla beklediği haber gelecek mi? Detaylar haberimizde yer alıyor.

EYT son dakika açıklaması

AK Parti, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili teklif için çalışıyor. EYT düzenlemesi için öncelikle kapsam ve şartlar belirlenecek. TRT Haber’in yayınladığı son dakika haberine göre yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar için çalışma başlatıldı. AK Parti teklifi bu yıl Meclis Genel Kurulu’na getirmeyi planlıyor. EYT teklifi için bazı formüller üzerinde çalışılıyor. Öncelikle kapsam ve şartlar belirlenerek sonrasında harekete geçilerek çalışmalara başlanacak. Emeklilik için bazı şartlar aranacağından herkes için tam olarak emeklilik kararı çıkmayacak. Yaş sınırı ve sigortalılık sürelerine bakılarak karar verilecek. 50 yaşın altında olmama ve 1999 öncesi Bağ-Kur ya da SSK sicil kaydı bulunma şartı aranacak. Kanun çıktığında prim ve gün sayısını dolduranlara emeklilik hakkı verilecek. Belli bir yaşın üstünde olanlara emeklilik verilmesi gibi bir formül de masada yer alıyor. Kademeli olarak emeklilik hakkının verilmesi de söz konusu olmuştur. AK Parti’li Akbaşoğlu’ndan yeni EYT açıklaması! AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, EYT’lilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Akbaşoğlu, “2022 yılı içerisinde EYT’lilerle ilgili de ne yapacağımızın müjdesini, Çalışma Bakanımızla beraber paylaşacağız.” İfadelerine yer verdi.

EYT son durum nedir?

EYT bugün Mecliste tam olarak görüşme yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT açıklamasında bulundu.” Emeklilik meselesi 3 şarta bağlanmış. 1 prim gün sayısını tamamlama, 2 yıl, 3’cüsü yaş. Üçüncü şık sorun. Yaş şartını yerine getirmemiş olanlarla ilgili sorun. Yaş da bu işin şartlarından biri denilen bir anayasa kararı var. Prim ödeyecek insan sayısı ile emekli olacak insan sayısı arasında bir oran var. Türkiye’de bu rakam 2’nin altına düştü. Düzenlemeler yapılırken bunlar dikkate alınmıştır. Emekliliğimizi planladığımız için bize haksızlık yapıldı diyorlar. Çalışma programı içinde var. Ama aşama aşama çözüyoruz. Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin durumu, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel... Tüm bunları düzenleyecek düzenleme yapmak. İşçi sendikalarımızla yapacağımız sözleşme hakları ve enflasyon farkları çalışmalarımız var. Tüm çalışmaları ele alacağız. Önceliklerimizi sıraladım.” İfadelerini kullandı.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler