Evini kiraya verenler dikkat! Kira geliri vergisi düzenlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığının (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yıl için yeniden değerleme oranı yüzde 36,2 olarak belirlendi. Yeniden değerleme oranın belirlenmesinin ardından veri istisnası arttı. İşte detaylar…

Hazine ve Maliye Bakanlığının (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yıl için yeniden değerleme oranı yüzde 36,2 olarak belirlendi. Yeniden değerlenme oranın belirlenmesinin ardından veri istisnası arttı. İşte detaylar…

2022’de konutlarını kiraya verenler için getirilen vergi istisnası 7 bin TL’den 9 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Yeni yılda vergi, resim ve harçlardaki artışı belirleyen yeniden değerleme oranının 12 aylık üretici fiyat endeksi (ÜFE) ortalamasına göre 2022'de yüzde 36,2 olarak açıklandı. Oranın açıklanması ile birlikte kira geliri verisinde yeni düzenlemelere ilişkin olarak istisna sınırı yükseldi.

Çevre ve Temizlik Vergisi

Çevre ve temizlik vergisi üzerinde yapılan düzenleme ile birlikte konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle 2022’de metreküp başına Büyükşehir Belediyelerinde 68 kuruş, diğer belediyelerde ise 50 kuruş olarak ödenecek.

2022'de işverenlerin işçilerine verdikleri yemek desteğinde de istisna sınırının yükselmesi bekleniyor. İşyeri ve işyeri dışında çalışanlara yemek verilmesinde sağlanan 25 liralık vergi istisnası, günlük 34 TL olarak uygulanacak. Bu düzenlemeden sadece doğrudan yemek temini yapan ya da yemek çeki sunan işletmeler yararlanabilecek.

Yeniden Değerleme Oranı Nasıl Hesaplanır?

Yeniden değerleme oranı, Vergi Usul Kanununun 298’inci maddesine göre hesaplanmaktadır. Yeniden değerleme oranı hesaplanırken yılın Ekim ayından hemen bir önceki yılın aynı döneminde Üretici Fiyatları Genel Endeksinde (ÜFE) fiyat artış oranı hesaplanmaktadır.