Evinde yapmaya başladı! Şimdi dünyaya satıyor

Evinde kurutulmuş meyve üretip sosyal medyadan satan bir çocuk annesi Merve Anıl büyük bir girişimcilik faaliyeti gerçekleştirdi. Geçen yıl nisan ayında açtığı atölyeyle üretim kapasitesini artırarak ihracata başlayan Anıl sebzelerle renklendirilmiş erişte ve makarna satışı yapıyor. İşte detaylar…

Evinde kurutulmuş meyve üretip sosyal medyadan satan bir çocuk annesi Merve Anıl büyük bir girişimcilik faaliyeti gerçekleştirdi. Geçen yıl nisan ayında açtığı atölyeyle üretim kapasitesini artırarak ihracata başlayan Anıl sebzelerle renklendirilmiş erişte ve makarna satışı yapıyor. İşte detaylar…

Sebze tozlarını da ürün yelpazesine ekleyen Anıl Türkiye'nin 81 iline ulaştı. Bununla kalmayarak ürettiği ürünleri yurt dışına da göndermeye başladı.

Evinde yapmaya başladı! Şimdi dünyaya satıyor

Banaz ilçesindeki evinde kurutulmuş meyve üretip sosyal medyadan satan Merve Anıl kadınlar için bir idol haline geldi. Bir çocuk annesi Merve Anıl, geçen yıl nisanda, içinde soğuk hava deposu da bulunan bir atölye kurarak sebzelerle renklendirilmiş erişte ve makarna ile sebze tozları üretti. Ürettiği ürünleri Türkiye ile sınırlı kalmayarak İngiltere, Avusturya, Almanya, ABD ve Fransa gibi birçok ülkeye gönderdi.

Kadınlara İstihdam Kaynağı Oldu

Merve Anıl, AA muhabirine vermiş olduğu demeçte; “kurutulmuş meyveye talebin oldukça yüksek olduğunu, sağlıklı beslenmek isteyenlerin gün geçtikçe kurutulmuş meyve ve benzeri ürünlere yöneldiğini” ifade etti. Açıklamalarının devamında ise;

“Gelecek yılki kapasitelerini yüzde 30 artırarak 500 ton ürün işlemeyi hedeflediklerini aktaran Anıl, "Şu an 250-300 ton ürün işleyebiliyoruz. Ürünlerimize talep arttığında, tek başıma işlere yetişememeye başladım. Kış sezonunda yanımızda 3 ablamız çalışıyor, yazın ise 8-9 kişi oluyoruz. Kadınlara istihdam sağladığım için kendimi çok mutlu hissediyorum. Bundan sonraki hedefim ise daha çok kadına istihdam sağlayıp, onlarla birlikte daha güzel işler yapabilmek."  ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin Her Tarafına Ulaştı

Merve Anıl, AA muhabirine vermiş olduğu demeçte ayrıca "Türkiye'nin 81 iline ulaşmış bulunmaktayız. Doğal ürünlere talep gitgide artıyor. Sağlıklı beslenme uzmanları bu konuda bizlerin destekçisi oluyor. Bu yüzden doğal ürünleri tercih eden vatandaşlarımız için bulunmaz bir fırsat haline geldik. Kuru meyvenin yanı sıra sebzeleri de kurutmaya başladık. Sebzelerden çeşniler ve sebze tozları elde ediyoruz. Kışın yaş meyve çok fazla olmadığı için kurusuna talep oldukça fazla oluyor. Yazın ise meyve oldukça fazla olduğu için çok fazla talep olmuyor. Bu yüzden yoğurtlarda ve keklerde kullanılmak üzere doğal renklendirmelerde kullanılması için sebze tozları üretip, bunları piyasaya sunduk. Aynı zamanda sebzeleri kurutmadan önce bunları buharda haşlayarak sebzeli erişte ve makarnalar üretmeye başladık. Bunları da satışa sunduk." ifadelerine yer verdi.

Ürünler Yurtdışına da Gidiyor

Merve Anıl "Dileriz tüm dünyayla ürünlerimizi tanıştırabiliriz" diyerek; "Bu yılın benim için en mutlu gelişmesi ürünlerimin yurt dışında da talep görmesi. Şu an İngiltere, Avusturya, Almanya, ABD ve Fransa'ya ürünlerimiz gitti. Kendimi çok mutlu hissediyorum. İlk önce israfı önlemek için başladığım bu yolda şimdi ülkelere kilolarca ürünlerimin gitmesi, tonlarca ürünleri işleyebilmem beni onurlandırıyor. İhracatta ilerlemek en büyük hedefim. Tüm dünyaya ürünlerimizin gitmesi bir kadın girişimci olarak bizleri çok mutlu ediyor. Dileriz tüm dünyayla ürünlerimizi tanıştırabiliriz." açıklamalarında bulundu.