Ev kiraları düşecek mi?

Son zamanlarda yaşanan konut kiralarındaki artış vatandaşları oldukça zorluyor. Konuyla ilgili, Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan açıklamalarda bulundu.

Ev kiraları düşecek mi?

Verilerine göre Türkiye'de haziran sonunda konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 182 seviyesine ulaştı. Ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 979 TL seviyesine çıkmış durumda. Fiyat artışları ay bazında mayıs ayında yüzde 14.7 ile zirveyi görmüştü. Sonraki süreçte bu artışların tek haneye düşmesi beklenmekte. 

Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya konuyla ilgili açıklamada bulundu

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya konuyla ilgili, “Artış hızında yavaşlama mutlaka olacak. Merkez Bankası verilerine göre fiyatlar mayısta yüzde 14 arttı. Ancak bu sürdürülebilir değil. BDDK, sıkılaşma politikası ile kredi verilmesini zorlaştırıldı. Temmuzda öyle günlük, haftalık değişen konut fiyatları görmedik fakat geri gelen fiyatlar da olmadı. Çünkü alıcı sayısı azaldı. Kredi oranı yüzde 60’a çıktı. Konut alabilmek için yüzde 40 nakit paranız olması gerekiyor. Kredili alımlar eskisi gibi canlı değil. Bu da artış hızını kesti. Önümüzdeki süreçte 3 aylık, sonrasında ise 6 aylık süreçlerle fiyatlarda değişim olacak” ifadelerini kullandı.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt değerlendirmelerinde, “Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 979 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 317 bin 228 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl oldu. Fiyat artışlarını ay bazında incelediğimizde mayısta yüzde 14,7 ile zirvenin görüldüğünü, sonrasında artış oranlarının düşüş eğilimine girdiğini görüyoruz. Yani konut fiyatlarında artış devam etmesine rağmen, artış hızı yavaşlıyor, Türkiye genelini ele alırsak Haziran’da 9 bin 979 TL olan ortalama konut metrekare satış fiyatı aralık sonu itibariyle 11 bin 853 TL’ye seviyesine ulaşacak. 1 milyon 317 bin 228 TL olan ortalama konut fiyatı da 1 milyon 552 bin 743 TL’ye çıkacak. Endeksa verilerine göre Türkiye geneli için 2022 sonuna kadar yüzde 18,7’lik bir artış öngörüyoruz” sözlerine yer verdi.

Konut kiralarında düşüş beklenmiyor

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, “Fiyatlarda bir düşüş öngörmüyoruz çünkü sürekli konuta ihtiyaç duyulan bir ülkedeyiz. Her yıl 600 ile 700 bin konut üretilip satılmak durumunda. Ekonomideki gidişattan dolayı alımlarda belki bir gerileme olabilir, ancak eylül ayında üniversite öğrencilerinin gelmesiyle kiralık konut ihtiyacı artar. Bu artış enflasyon oranında ya da bir iki puan üzerinde olabilir. Şu anda yavaşlama eğilimi var” ifadelerine yer verdi.

Ezgi Yılmaz/BirBorsa

Etiketler