Euro Bölgesi'nde enflasyon riski yeniden gündemde

Pandemi hafiflemeye başladığında Euro Bölgesi enflasyon riskleri yeniden en önemli konu haline gelecek.

Berenberg analisti Holger Schmieding, pandemi hafiflemeye başladığında Euro Bölgesi enflasyon risklerinin yılın geri kalanı için yeniden en önemli konu olacağını söyledi.

Schmieding, hızlı ekonomik toparlanma ile pandemiye ilişkin sınırlamaların gevşetilmesinin, tüketici hizmetlerine talepte artışın, aşırı tasarrufların, rekor parasal ve mali teşviklerin bir araya gelmesinin enflasyonda sürekli bir artış için zemin hazırlayacağını savundu.

İstihdam piyasasında kademeli toparlanma ile birlikte, pandemi öncesi işsizlik oranına 2022 yılının son çeyreğinde dönüleceğini öngören Schmieding, çekirdek enflasyonun da 2022'in ikinci yarısında 2014-2019 dönemindeki ortalama yüzde 1,0'dan yüzde 1,5'e yükseleceğini tahmin etti.

Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni yeniden negatif bölgeye geçti

Euro Bölgesi yatırımcısı güveni bir önceki ay 2020 yılı Şubat  ayından bu yana ilk kez çıktığı pozitif bölgede tutunamadı ve bir ay sonra yeniden negatif bölgeye geçti.

Sentix tarafından açıklanan ve mail yoluyla paylaşılan verilere  göre, bir önceki ay 1,3 seviyesinde bulunan yatırımcı güven endeksi Şubat'ta -0,2 puana geldi. Piyasalar endeksin 1,9 seviyesine çıkmasını bekliyorlardı.

 

Etiketler