Eurex, Bitcoin ETN başlatıyor!

Giderek daha fazla kurumsal yatırımcı kripto piyasasına atılıyor. Eurex şimdi bir Bitcoin ETN başlatıyor.

Avrupa Borsası ( Eurex ), lider ve finansal türevler dünyanın en büyük sağlayıcılarından biri ilan vadeli döviz şimdi Bitcoin ETN doğuracağını Twitter'da 13 Eylül'de ticarete müşterileri için (Exchange Notlar Yatırım). Haberin özellikle kurumsal yatırımcıların eline geçmesi muhtemel. Çünkü genellikle doğrudan Bitcoin satın almazlar, ancak temel olarak BTC'ye dayanan finansal türevlere sadık kalırlar. Eurex AG, 2012'den beri tamamı Deutsche Börse Group'a aittir.

ETC Group CEO'su Bradley Duke, yeni ürün hakkında şu yorumları yapıyor:

Bugün Bitcoin vadeli işlemleri listeleniyor. Düzenlenmiş borsalarda kripto para birimlerine maruz kalmaya izin veren kurumlara finansal ürünler sağlamada bir başka önemli kilometre taşıdır.

Şirketin web sitesinde yer alan bir bilgi sayfası ayrıca şunları belirtiyor:

Euro ile işlem gören Bitcoin ETN vadeli işlemleri ile Eurex, katılımcıların basit ve tamamen düzenlenmiş bir şekilde BTC performansı üzerinde işlem yapmalarını sağlar. Bu vadeli işlemler, tanıdık ve düzenlenmiş bir finansal altyapı içinde kalırken BTC fiyatına doğrudan maruz kalma sunar.

ETF ve ETN arasındaki fark

ETF'ler kesinlikle insanlara ETN'lerden daha aşinadır. Temel olarak, her ikisi de Borsada İşlem Gören Ürünlere (ETP'ler) aittir. Bir ETP'nin amacı, doğrudan yatırım yapılmadan bir endeksi veya dayanak varlığı (örneğin Bitcoin) haritalamaktır.

Boerse Stuttgart , ETF'ler hakkında şunları yazıyor : “Bir endeksi, bir endüstriyi veya bir konuyu temsil ediyorlar. Endüstriye çeşitlendirilmiş erişim sunuyorlar. " Örneğin, ETF sahipleri tüm DAX hisselerine yatırım yapabilir. "ETF'ler özel bir fonu temsil eder ve bu nedenle şirketin iflasından da korunur."

ETN'ler ise para birimlerine spekülasyon veya yatırım yapma fırsatı sunar. ETN'ler, ihraççının iflasına karşı herhangi bir koruma sağlamayan tahvillerdir.

Bitcoin ETN'nin başlıca avantajları

Şirket, Bitcoin ETN'nin aşağıdaki temel unsurlarını ve avantajlarını görüyor:

*BTC fiyatına maruz kalma
*Güvenilir ve tanıdık altyapı
*AB tarafından düzenlenen piyasalarda alım satım (EUREX / XETRA)
*Merkezi olarak işlenmiş
*ETN yoluyla BTC takas etme seçenekleri

Çoğu kripto yatırımcısı kesinlikle bir Bitcoin ETN aracılığıyla kripto para piyasasına yatırım yapmasa bile, Eurex'in yeni ürünü ayrıca daha muhafazakar ve kurumsal yatırımcılara Bitcoin trendine katılma fırsatı sunuyor. Bu da nihayetinde tüm kripto yatırımcılarına fayda sağlayabilir.

 

 

 

 

 

Etiketler