Etiyopya'ya 53,7 milyon avro yardım

Avrupa Birliği (AB), Etiyopya'ya 53,7 milyon avro insani yardım sağlayacak.

Avrupa Birliği (AB) yayınladığı bildiriye göre, Etiyopya'ya 53,7 milyon avro insani yardım sağlayacak.

AB Komisyonu, Etiyopya'nın Tigray bölgesinde yaşanan çatışmaların ardından birçok insanin mağdur olduğu ülkeye yeni insani yardım tahsis edildiğini açıkladı. Açıklamada, çatışma ve iklim değişimi gibi nedenlerle yerlerinden edilmiş toplulukların acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Etiyopya'ya 53,7 milyon avroluk fon sağlanacağı belirtildi.

Etiyopya'da diğer Afrika ülkelerinden 770 bin kadar sığınmacı bulunduğu anımsatılan açıklamada, geçtiğimiz yıllarda AB'nin ülkeye 63 milyon avro destek sağladığı hatırlatıldı. Etiyopya'nın kuzeyinde Tigray bölgesindeki ayrılıkçılarla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar ile Amhara ve Oromo etnik grupları arasında yaşanan çatışmalarda yüzlerce insan hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler (BM), geçen hafta Etiyopya'nın Tigray bölgesinde mağduriyetlerin devam ettiğini ve bir çok insanin açlıktan öldüğünü açıklamıştı. Etiyopya, isyancılara yönelik askeri operasyonun sürdüğü Tigray eyaletinde açlıktan ölümlerin yaşandığına ilişkin iddiaları reddetmişti. Ülkede 5 Haziran'da yapılması planlanan genel seçimler öncesinde şiddet olaylarının artması dikkati çekiyor.

Etiketler