ETH 2.0 Neden önemlidir?

ETH 2.0 ile yeni bir döneme geçti ve eski sürümde olan tüm hataların ortadan kalkacağı duyurulmuştu. Peki ETH 2.0 ile neler değişti?

ETH 2.0'ın genel amacı ETH tabanında oluşturduğu ağın eksik kalan yönlerini artan ETH işlem ücretlerini daha yukarı taşımayı hedefleyen bir ağ yükseltme sistemidir.

En önemli değişen ise Proof of Stake yani PoS'a geçiş bölümüdür. Bu sayede ETH'ye yardımcı olan Bea Chain ve Shard zincir yapısını kullanabilecek olan ETH'nin merkezlerine eklenmesidir.

ETH 2.0 Nedir?

ETH ağı kendi içinde birçok ağa hizmet vermektedir ve neredeyse çoğu majör coin ETH alt yapısını kullanmaktadır Örneğin DeFi sistemi ETH alt yapısının üstüne inşaa edilmiş bir sistemdir bu ve bunun gibi bir sürü kurulan sistemlerin arından ETH alt yapısının sınırları zorlanmaya başladı ve işlem masraflarında ciddi artışlar meydana gelmeye başlandı. Bu işlemlerin yavaşlaması ve işem ücreti masraflarının artmasının sonunca çatallanmalar gibi sorunlar ortaya çıktı bunun üzerine ETH 2.0 sistemi devreye alınmaya karar vverildi. öncelikli olarak ETH 2.0'ın hedefi ölçeklendirme sorununu ortadan kaldırmaktır. 

Güvenlik ve hız konusunda tüm sorunların aşıldığını söyleyen ETH yetkileri ETH 2.0 ile yenir bir dünyaya açıldıklarını söylüyorlar. ETH 2.0'a geçiş neredeyse 3 yılı bulmuştur özenle taşınan bilgiler ve geçiş sistemi 2021 yılında tamamlanmıştır.

 

ETH ve ETH 2.0 Arasında Ne Fark Var?

ETH ve ETH 2.0 arasında en temel fark Proof of Stake sözleşme sisteminin, bölümlere ayrılmış shard zincirlerinin ve beacoin zincirlerinin kullanılmasıdır. Bu sayede çok daha hızlı güvenilir ve ucuz bir ağ oluşturulmuştur.

Proof of Stake Nedir?

Proof of Work, merkezi olmayacak şekilde anlaşmaya erişimde hem güvenlik hemde korumacı politikası ile güçlü bir mekanizma olduğunu tüm yatırımcı gruplarına kendin kanıtlamıştır. En kısa haliyle işlemde kalması halinde madencilerin çözmek zorunda kalacağı onlarca üst düzey matematik sorusunu çözmek yerine kendi bünyelerinde kilitli kalması işleminde madencilik faaliyetlerinde harcanacak enerji ve toplam maaliyet ortalama olarak hesaplanır. Bu maaliyeti aşağı çekmek için stake işlemi yapılır aradaki farkı stake eden yatırımcılara ödül olarak verilir. Böylelikle hangi katımcıların bir block için enerji harcama sorunları azalır hash problemlerinin sayısı azalır. 

 

Etiketler