Epic Games CEO’su Sweeney: Hiçbir şirket metaverse’e sahip olamaz

Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Fortnite'ın yapımcısı Epic Games CEO'su Tim Sweeney, internetin öngörülen bir gelecek vizyonu olan metaverse için, ''Hiçbir şirketin sahip olamayacağı bir şey.'' ifadelerini kullandı.

Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Fortnite'ın yapımcısı Epic Games CEO'su Tim Sweeney, metaverse'ü 'milyonlarca dolarlık' bir fırsat olarak görüyor. Sweeney, internetin öngörülen bir gelecek vizyonu olan metaverse için, ''Hiçbir şirketin sahip olamayacağı bir şey.'' ifadelerini kullandı.

Sweeney, Facebook ve birçok kripto girişiminin de araştırdığı mertaverse alanında “trilyon dolarlık” bir fırsat görüyor.

Gelişmekte olan metaverse, bu yıl NFT pazarında görülen artış ve Ethereum tabancı metaverse oyunlarına artan ilginin ardından, Facebook'un Meta olarak tekrar markalaşmasından sonra çok daha fazla dikkat çekmeye başladı. Fortnite yaratıcısı Epic Games de bunu büyük bir fırsat olarak görüyor fakat CEO'su metavere'ü tek başına yönetmeyi düşünmüyor.

Epic Games'in kurucu ortağı ve CEO'su Tim Sweeney, bu hafta Güney Kore'de gerçekleşen Mobil Uygulama Ekosistemi Adaleti Küresel Konferansında Google ve Apple ile olan yasal savaşlarının ardından kapalı yazılım ekosistemlerine karşı konuşma yaptı. Öte yandan, metaverse'ün geniş bir kavram olduğunu ve tek bir varlık tarafından kontrol edilmemesi gerektiğini belirtti.

“Metaverse internet gibi bir terimdir, hiçbir şirket ona sahip olamaz”

Metaverse, internetin gelecekteki potansiyel evrimini ifade ediyor. Kullanıcıya ait NFT varlıklarının, dijital ögeler üzerindeki sahipliği temsil etmek için kullanılan tokenların, bir dizi paylaşılan, beraber çalışabilir, çevrimiçi ortamda olması beklenen her şeyde büyük oranda etkili olması bekleniyor.

Facebook, gelişmekte olan alanda en büyük potansiyel oyuncu olarak ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz ayki yıllık konferansında şirket, kullanıcıların takıldığı, oyun oynadığı ve hatta bu tür 3B alanlarda çalıştığı ve ayrıca alanlarını kişiselleştirmek, dijital ürünleri toplamak ve daha birçok şey için NFT'leri kullandığı online bir dünya vizyonu paylaştı.

Etiketler