Enflasyon rakamları belirsizken, Bitcoin ve altcoinler düşüyor!

ABD enflasyon verileri, ABD Federal Rezervi'nin olası hamleleri ve düşüş eğilimi gösteren teknoloji hisselerinin tümü yatırımcıların duyarlılığına ağırlık vererek ve ileriye yönelik endişelere neden olarak kripto piyasası hafta sonu boyunca düşük işlem gördü.

Enflasyon rakamları belirsizken, Bitcoin ve altcoinler düşüyor!

Pazartesi günü UTC öğlen, Bitcoin son 24 saat içinde %3,7 ve geçen hafta 'den fazla düşerek 41.099 dolardan işlem gördü. Aynı zamanda, Ethereum geçtiğimiz gün %6 ve hafta için fazla düşüşle 3.057 dolara geriledi.

Hafta sonundaki hareketler, geçen hafta Fed'den merkez bankasının planlanan sıkılaştırma önlemlerinden vazgeçmeyeceğinin sinyallerini takip etti.

ABD ekonomisinin görünümü hakkında yorum yapan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed sıkılaştırmaya devam etse bile ABD resesyonunun önlenebileceğine inandığını söyledi. Bir Bloomberg raporuna göre, “Zor olacak, ancak yapabiliriz” dedi.

Bitcoin 2022, yatırımcıları heyecanlandırmıyor


Belki de şaşırtıcı bir şekilde, geçen hafta Perşembe’den Cumartesi’ye Miami'de düzenlenen büyük endüstri konferansı Bitcoin 2022, bitcoin tüccarları arasında heyecana dönüşmedi.

Etkinliğe öncülük eden BTC, perşembe günü konferans başladığında kayıplarının bir kısmını kesmeden önce çarşamba günü sert düştü. Ancak Cuma gününden itibaren, Avrupa'da Pazar ve pazartesi sabahı satışlar devam ederek, ayılar parayı tekrar aşağı çekmek için yeniden yürürlüğe girdi.

Enflasyon rakamları belirsizken, Bitcoin ve altcoinler düşüyor! - Resim : 1

Her zamanki gibi, hafta sonu boyunca yapılan satışlar, borsalardaki kaldıraçlı bitcoin türevleri tüccarlarının tasfiyelerinde ani artışlara yol açtı. Coinglass'tan alınan verilere göre, hem Cuma hem de Pazartesi günleri 12 saatlik dönemlerde 40 milyon dolardan fazla bitcoin uzun pozisyonu tasfiye edildi.

Tasfiyeler, geçen hafta Çarşamba günü piyasa sert düştüğü için 12 saat içinde 60 milyon dolarlık uzun bitcoin pozisyonlarının tasfiyesini izledi.

Odak ABD enflasyonuna dönüyor


Özellikle, Bitcoin'deki hamleler ve daha geniş kripto alanı, piyasa bu hafta Salı günü ABD'de yeni enflasyon rakamlarını beklerken geliyor.

Bloomberg'e göre, bir önceki ay olduğu gibi, analistler arasındaki fikir birliğinin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) için %8.4'lük bir okuma olmasıyla, rakamın yüksek olması bekleniyor.

Genel olarak bitcoin gibi sabit varlıklar için iyi olduğuna inanılsa da, artan enflasyon, Fed'i fiyatları düşürmek için agresif davranmaya zorlayabileceğinden piyasa oyuncuları arasında endişeye neden oluyor.

Kripto borç verme ve borç alma şirketi Nexo'nun yönetici ortağı Antoni Trenchev bugün Bloomberg'e yaptığı açıklamada, "Fed, ekonomiyi batırmadan kontrolden çıkan enflasyonla mücadele konusunda bir kaya ile zor bir yer arasında kaldı" dedi.

Kripto borsasındaki ticaret ekibine göre, hafta sonu boyunca düşük hacimlerin ortasında piyasaya sızan bir "gerginlik hissi" var.

Ekip, şunları savundu; 

"Daha fazla faiz artışı beklentisi ve ekonomik ortama ilişkin artan endişeler bu yıl için yinelenen temalar haline gelebilir. Borsada olduğu gibi, önümüzdeki aylarda daha fazla dönemsel oynaklık patlamaları görebiliriz."

Bununla birlikte, Bitcoin'in benimsenmesi artmaya devam ettikçe, "ekosistemin altında yatan gücün onu geleneksel pazarlardan ayırt edebileceğini" iddia ettikleri gibi bazı olumlu haberler de var.

BTC ve teknoloji hisseleri korelasyonu büyüyor


Bitcoin adına, geçen haftaki hareketler büyük ölçüde borsa ve daha spesifik olarak teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksini takip etti.

Ancak, bu yeni bir şey değil. 2019'dan bu yana BTC ve teknoloji hisseleri arasında tutarlı bir pozitif korelasyon var ve her iki piyasa da birlikte düştüğü için korelasyon geçen hafta daha da güçleniyor.

Bununla birlikte, artan korelasyonla ilgili endişe verici şey, bazılarının şu anda teknoloji hisseleri için düşüş eğilimi olarak gördüğü şey. Bu, büyük ölçüde teknoloji sektörünün borsadaki en yüksek değerlemelerden birine sahip olmasının bir sonucudur ve bu nedenle, Fed ABD'de faiz oranlarını yükseltmeye devam ederken bu sektörün de en sert şekilde etkilenmesini beklemek mantıklıdır.

Seeking Alpha'daki Kantitatif Strateji Başkanı Steven Cress'e göre, birçok teknoloji hissesi "önemli ölçüde aşırı değerli ve hükümet saldırılarına karşı savunmasız" durumda. ABD'de listelenen tüm teknoloji şirketlerinin en değerlisi olan Apple, "son derece aşırı değerli" dedi ve ona 'F' bir değerleme notu verdi.

Ayrıca, hem Nasdaq hem de kripto piyasası için kısa vadeli görünüm konusunda biraz düşüş yaşayan kripto türevleri borsasının eski CEO'su Arthur Hayes, bugün bir blog yazısında teknoloji hisselerinin daha da düşeceğini savundu.

Enflasyon rakamları belirsizken, Bitcoin ve altcoinler düşüyor! - Resim : 2

Hayes, "Grafik bana Nasdaq'ın düşmeye devam edeceğini, yerel en düşük seviyesini test edeceğini ve kesinlikle bunun altında kırılacağını söylüyor" dedi ve "bundan sonraki durağın 10.000'i test etmek olduğunu" da sözlerine ekledi.

Nasdaq 100 endeksi Cuma gününü 14.327 dolardan kapattı. Hayes'in tahmini bu nedenle endeks için önemli bir düşüşü temsil ediyor ve onu Temmuz 2020'den bu yana görülmeyen bir seviyeye geri götürüyor.

Ancak Hayes'e göre, kripto para piyasaları “küresel olarak kalan tek serbest piyasa” olduğu için hisse senetleri kriptoyu daha düşük seviyede yönetiyor değil, tam tersi.

“Böylece, biz düşüşe girerken hisse senetlerini daha aşağı çekecekler ve çıkış yolu üzerinde çalışırken hisse senetlerini daha yükseğe taşıyacaklar. Hayes, fiyat tahminini vermeden önce, Bitcoin ve Ether, Fed harekete geçmeden ve politikasını sıkıdan gevşeke çevirmeden çok önce dibe vuracak.

“Bu yılın Haziran ayının ikinci çeyreğinin sonunda, Bitcoin ve Ether'in şu seviyeleri test etmiş olacağına inanıyorum;

Bitcoin: 30.000 dolar

Etherium: 2.500 dolar

Bununla birlikte, "Bu sayılarda içgüdüsel bir his dışında pek bir bilim yok" ve "Hiçbir şey kesin değil. Sonuçlara yalnızca olasılıklar atfediyorum ve buna göre ticaret yapıyorum" dedi.

BTC/TRY Bitcoin Türk Lirası
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 626754.46
Satış 626956.2
Değişim 3913.2899%
Son Değer 626855.32
En yüksek 629913.42
En düşük 620264.13
Haftalık Değişim 8.21%
Aylık Değişim 8.2013%
Yıllık Değişim 99.7148%
Alış 26454.94
Satış 26454.95
Değişim 0%
Son Değer 26454.94
En yüksek 26783.33
En düşük 26269.91
Haftalık Değişim -2.6506%
Aylık Değişim -2.4313%
Yıllık Değişim 59.6526%
Etiketler
Yorumlar