Endekste pozitif görünüm bekleniyor

Vakıf Yatırım: BIST-100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadede 1,500 seviyesi üzerinde kalındıkça 1,550 seviyesi hedefleniyor.

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde kar satışlarıyla gerilemesine rağmen günü açıldığı gibi 1,535 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 35 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 53 hisse değer kazandı, 43 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.07 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda yatay bir seyir izleniyor.

Küresel hisse piyasalarında iyimserlik devam ediyor. ABD’de güçlü bilançolar ve mali teşvik paketi beklentileri alımları desteklerken, Asya’da özellikle petrol fiyatlarındaki seyirle beraber enerji şirketleri yükseliş kaydetti. Zira petrol fiyatlarında son bir yılın en yüksek seviyelerine gelindi. Öte yandan bir süredir yükselen enflasyon beklentileri aynı seyrini sürdürürken, ABD tahvil faizleri de buna paralel yükselişine devam etti. Son dönemde ABD doları değer kazancı ile beraber bu fiyatlamaları değerlendirirken genel ekonomik toparlanma beklentilerinin fiyatlandığını düşünüyoruz. Bu aşamada mevcut görünüm hisse piyasaları açısından destekleyici olmaya devam ediyor. Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizindeki seyrin, bu haftaki ABD enflasyonu ile beraber yakın izlenmesi gerektiği kanısındayız. Bugün ABD’de Powell’ın açıklamaları takip edilecek. Öte yandan Cisco, Twitter gibi şirketlerin bilançoları da bekleniyor. Yurtdışına paralel iyimserliğin devam ettiği TL varlıklarda, kur volatilitesinin bu seviyelerde dahi düşük kalıyor olması oldukça olumlu, bu nedenle mevcut pozisyonların TL lehine korunmasını öneriyoruz.

BIST-100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadede 1,500 seviyesi üzerinde kalındıkça 1,550 seviyesi hedefleniyor. 1,550 düzeltme sürecinin sona ermesi açısından kritik, 1,500 ise kısa vadeli pozisyonlar açısından zarar-kes seviyesidir. 1,520 ara destek seviyesi iken 1,600 ana direnç seviyesidir. Sektörel olarak emtia grubu sektör şirketlerini tercih etmeye devam ediyoruz.

VAKBN TURKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 4.23
Satış 4.24
Değişim -0.02%
Son Değer 4.24
En yüksek 4.35
En düşük 4.22
Haftalık Değişim -0.4694%
Aylık Değişim 2.1686%
Yıllık Değişim -9.9787%
Etiketler