Endekste negatif bir eğilim bekleniyor

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, endeksin güne negatif bir seyirle başlaması öngörülüyor.

Haftanın son işlem gününe satıcılı başlayan BIST-100 endeksi, gün içinde tepki alımı denemesi gerçekleştirse de yurt dışı piyasalardaki satıcılı seyre paralel satışlarını güçlendirerek günü %1,66 düşüşle 1.473,45’den tamamladı

Yurt dışı borsaların toparlanması durumunda BIST’in yurt dışına göre daha güçlü tepki vererek yükseliş trendini düzeltme sonrası devam ettirmesi beklenmektedir. Kısa vadede ise hem yurt dışı borsalarda hem de BIST’te kar satışları ve dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir. Yurt dışı borsalardaki satışların devamı durumunda momentum kaybetse de BIST’te kar satışlarının devamı beklenmektedir.

Bankalar birliğinin tavsiyesi sonrası BDDK’nın bankalar için temettü ödeme yasağını kaldırması BIST-100 endeksine göre relatif olarak tarihi dip seviyelere gerileyen bankacılık endeksi öncülüğünde endekste tepki alımlarını tetikleyebilir. VIX endeksi 33 seviyelerinde bulunurken tepki alımları için endeksin ilk etapta 31 seviyesi altına gelerek gerilemeye devam etmesi gerekiyor. Kısa vadede oluşan volatilitenin sona erdiğinin teyidi için VIX’in 25 altına gelerek kalıcı olması gerektiğini düşünüyoruz. BIST’in kapanışına göre ABD vadeli endeksleri %1’e yakın satıcılı seyrederken, Almanya Dax vadelisi endeksi sınırlım artı ile seyrediyor. Asya borsaları yeni haftaya güçlü tepki alımlarıyla alıcılı başladı.

Endeksin güne negatif bir eğilimle başlaması beklenirken, gün içinde dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir. Endekste tepki alımları oluşsa da yurtdışı borsalarda güçlü tepki alımları oluşmadıkça yükselişlerin satışı fırsatı olarak kullanılarak kısa vadeli dip arayışının devam etmesi beklenmektedir.

Etiketler