Emekli ve memurun zam farkın ne zaman belli olacak?

Milyonlarca emekli ve memur bu haberi bekliyordu. Zam farkı kanun teklifinin yasalaşmasının ardından ocak ayı içerisinde hesaplara yatırılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, kabine toplantısı ardından açıklanan yüzde 2.5 oranındaki zam ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. TBMM'de dün görüşülen kanun teklifi oturumunda iki kez yoklama yapıldı ve toplantı yeter sayısı sağlanamamasından dolayı görüşmeler salı gününe ertelendi. Memur ve emekli zamlarının da içinde yer aldığı kanun teklifi görüşmesi 18 Ocak Salı günü saat 15'te gerçekleşecek.

Ne zaman zamlı maaş alınacak?  

Memurlar bu ayki maaşlarını zamsız olarak alacaklar. Zam farkları ise ileriki haftalarda kanun teklifi yasalaştıktan sonra ya önümüzdeki hafta ya da bir sonraki hafta memurların maaşlarına yansıtılacak.

TBMM'de Çoğunluk Sağlanamadı

Meclis toplantısında toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için memur ve emekli maaşlarına gelen yüzde 2.5 oranındaki artış, 15 Ocak’ta maaşlarına yansımayacak. Düzenlemeye göre, memurlar enflasyon farkı dahil yüzde 30,95 zam alacak. Emeklilerin alacağı en düşük aylık ise 2 bin 500 lira oldu. Kanun teklifinin yasalaşmasının ardından fark ödenecek.

Teklif, Merkez Bankası Kanunu'nda da değişiklik yarattı. Bankadaki yabancı ülke merkez bankalarına ait varlıklar haczedilemeyecek.

Kur korumalı Türk Lirası vadeli mevduat sisteminin de yasal zemini hazırlandı. Elektrikte oluğu gibi doğalgazda da kademeli tarifeye geçiliyor. İl bazında iklim şartlarına göre tarifeler belirlenmesi için Botaş'a yetki verilmesi gündemde. Yeni ekonomi paketi ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nde de (BES) yüzde 25 olan devlet katkısı yüzde 5’lik yükseliş ile yüzde 30 olacak.

Emeklilere Ek Zam İçin Yasal Düzenleme Yapıldı

Memurlara ek maaş zammının uygulanması için bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyuldu. Bu nedenle Meclis'e tasarı gönderildi. Yapılan müzakereler sonucunda emeklilere ek zammı ve taban maaşın yükseltilmesini de içeren torba yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarı genel kurulda da oylamaya sunulduktan sonra Cumhurbaşkanı'nın onayından geçerek yürürlüğe girecek. Böylece ek zamlar da enflasyon artışlarına eklenebilecek.