Elon Musk'un aklındaki Bitcoin planı ne?

Musk, Bitcoin ile ilgili birbiriyle çelişen ve anlaşılması güç hareketlerine bir yenisini daha ekledi.

Tesla CEO'su Elon Musk, bilhassa dijital paralar hususunda davranışları öngörülmesi zor bir isim olmaya başladı. Musk, Bitcoin ile ilgili birbiriyle çelişkili ve yatırımcıları paradoksa sokacak harektlerine bir yenisini daha ekledi.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde BTC ile ilgili veda temalı bir tweet paylaşmış ve 37.500 dolar direncini henüz yeni geçmiş ve ivme kazanmış BTC fiyatının 2 bin dolardan fazla düşmesine  ve tekrar 35800 desteğine kadar  geri çekilmesine sebep olmuştu. CoinMarketCap verilerine göre Musk'ın gönderisinden önce 38.700 dolar civarından işlem gören BTC, gönderinin ardından gün içinde 35.900 dolara kadar geriledi.

Tesla CEO'su Elon Musk, gönderinin üzerinden henüz 24 saat geçmesinin hemen ardından, bu sabaha karşı ise Twitter profil fotoğrafını Bitcoin'in 100.000 dolara kadar yükseleceğini düşünenlerin simgesi hâle gelmiş olan lazer gözlü, Bitcoin'in logosu olan ''B'' harfli tshort giyen bir anime karakteri yaptı. 

(sözü geçen profil fotoğrafı)

Musk bu hamlesiyle birlikte, kripto yatırımcılarının neredeyse tamamından çok sert tepkiler çekmeye devam ediyor. Girişmci Milne, söz konusu durumu '' Çok geç Elon, artık çok geç...'' diyerek yanıtladı. Piyasanın önde gelen analistlerinden Michaël van ise şu sözleri kullandı:

Elon Musk oyun oynamaya devam ediyor. Bunu yapmaya devam ettikçe, etkisi de azalacak. Tıpkı McAfee'nin etkisinin bir noktada azaldığı gibi. Bitcoin fiyat hareketi genel anlamda iyi, yeni bir yükselişten önce konsolide oluyor.

 Tesla CEO'su, ilk defa böyle çelişkili bir davranışta bulunmuyor. Tesla CEO'su, 8 Şubat 2021 tarihinde şirketinin 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve ödemelerde Bitcoin kabul edeceğini duyurarak BTC fiyatının 39.200 dolardan 47 bin dolara kadar ralli yapmasına neden olmuştu.

 

Ardından ise aynı yılın Mayıs ayında Tesla'nın BTC ödemesi ile satın alma işlemlerini askıya aldığını duyurmuştu ve büyük yıkılımı tetikleyen ilk hareketlerden biri olmuştu. Mevzu bahis twitin paylaşıldığı twitin hemen arından 25.000 dolarlık bir düşüş yaşanmıştı.

Etiketler