El Salvador'da yasal para BTC'mi oluyor?

Bitcoin 2021’in ikinci gününde beklenen büyük duyuru geldi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i yasal para haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğini açıkladı.

BTC 2021 konferansında büyük bir açıklama yapılacağı haberi günlerdir gündemi meşgul etmeye devam ediyordu ve sonunda  6 Haziranın ilk saatlerinde bu haber geldi. El Salvador Devlet Başkanı Nayip Bukele, Bitcoin'i El Salvador'un resmi para birimi haline getirecek yasa tasarısını Kongre'ye göndereceğini bildirdi.

Nayip, Miami'de gerçekleştirilen konferansta bir video vasıtasıyla şu sözleri kullandı:

Büyük fikirler güzeldir ve son derece güçlüdür. Fakat, her güzel şey gibi kırılgan olabilirler. Küçükken hep gelecek ile ilgili hayaller kurardık ve muhtemel olasılıklar için heyecanlanırdık. Ayrıca, gelecek için heyecanlanır ve parçası olmak için can atardık. Lakin, şimdi gelecek konuşulduğunda aklımıza gelenler iklim tehlikesi, açlık, kaos… Geleceği kendimizin oluşturduğu fikrinden uzaklaşmaya başladık. Biz, insanlık olarak, hayal ettiğimiz her şeyi gerçekliğe kavuşturabiliriz. Bu, bizi diğer canlılardan ayıran en büyük fark. Buradan yola çıkarak El Salvador’u geleceğe dahil edeceğiz. Bizi biz yapan yapıtaşlarından bir tanesi de tarihten ve dünyadan bize en uygun fikirleri duyarlı bir şekilde yaşantımıza dahil edebilmemizdir. Bitcoin’in bu fikirlerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum

 ve ardından birçok Bitcoin yatırımcısı ve balinası izlemeye devam ederken. 

''Önümüzdeki bir hafta içinde, Bitcoin'i El Salvador'un resmi para biri haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre'ye göndereceğim. Kısa vde içinde bu kararın istihdama olumlu yansımaları olacak ve binlerce kişiye finansal erişim sağlamaya yardım edecek'' dedi.

Nayip Bukele, konuşması içinde merkez bankalarından da bahsetti. Bankaların vardığı nihai kararlar ekonomik istikrara zarar verebilirler dedi:

'' Merkez bankaları, giderek El Salvador'un ekonomik istikrarına gölge düşürebilecek eylemlerde bulunuyor. Merkez bankalarını bu gibi olumsuz etkisini azaltmak için herhangi bir merkez bankası tarafından kontrol edilemeyen arza sahip bir dijital para biriminin dolaşımına imkan tanınması gerekli hale geliyor.

 

Bu haberin hemen ardından Bitcoin'in değerinde bir anda 1000 dolar düşüş yaşadı sebebi bu pozitif haberin etkisi neden böyle olduğu konusunda iki ayrı seçenek var. 1 beklenti karşılanmasının ardından düşüş yaşaması ve 2. olarakta El Salvador'un nıspeten küçük bir ülke olması nedeniyle piyasanın haberi pek beğenmemesinden kaynaklı olabilir.

Etiketler