Ekonomist Güngör’den açıklama: “Kavcıoğlu tüm sanayicileri yerin dibine soktu!”

Ekonomi yazarı olan Dilek Güngör, dün yapmış olduğu konuşmasında döviz TL dönüşümü ile kredi alan sanayici ve ticaret çevrelerine uyarıda bulunan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nun açıklamalarını tekrardan yorumladı

Sosyal medya üzerinde paylaşımda bulunan Başkan Güngör; “Kavcıoğlu tüm sanayicileri resmen yerin dibine soktu.” Dedi.

Güngör’ün konuya ilişkin yorumu şu şekilde oldu:

“Merkez Bankası Başkanı olan Şahap Kavcıoğlu Türk sanayicileri resmen yerin dibine soktu. Meğerse sanayiciler devletin almış olduğu ucuz krediler ile şubat ayından haziran ayına kadar toplam 55 milyar dolar döviz toplamışlar. Şimdi ise çıkıp krediye erişemiyoruz sözlerini dile getiriyorlar. Pardon da ulaşınca ne yapacaksınız?”

Kavcıoğlu neler söyledi?

Kavcıoğlu; İstanbul Sanayi Odası Meclisi’nin temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilmiş olağan toplantısında, konuşmaların hemen ardından meclis üyelerinin tek tek sorularını cevaplandırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı olan Şahap Kavcıoğlu Türkiye’nin gerçekten önemli bir dönemden geçiyor olduğunu ve beraberinde kredi kaynaklarının israfın önüne geçebilmesi için gerektiğini dile getirerek; “Bu kaynaklar yatırım ve üretim, ihracat ve istihdam için harcanması gerekiyor. Biz bu duruma karşı herhangi bir yanlış yapamayız. Ancak burada yanlış yapanlar bulunuyorsa onlar da bu yanlışlarına artık bir çeki düzen verecekler. Ben Merkez Bankası başkanı olarak Türkiye’de yatırım ve üretim yapacak, ihracatı arttıracak, istihtam yaratacak bütün firmaların bu kaynaklardan faydalanabilmesi için benim payıma ne düşerse yapmaya hazırım.” sözlerini dile getirdi.

Ekonomist Güngör’den açıklama: “Kavcıoğlu tüm sanayicileri yerin dibine soktu!”

“Yatırım için verilmiş olan krediler döviz alımında kullanıldı”

Yatırım için verilmiş olan kredilerin döviz anlamında kullanıldığını aktaran Kavcıoğlu konuşmasında şunları dile getirdi:

“Liralaşma stratejimiz içerisinde tüm kesimlerin zararını bile finanse edecek bir şekilde Merkez Bankası yeni kaynaklar çıkarıyor. Dövizlerinizi bozun diye sizlere sesleniyorum. Şimdilerde 1 trilyon TL verilmiş bir kaynak söz konusu. O zaman işte o kaynak nerede onu araştıracağız ve bakacağız. Açık konuşmak gerekirse ben nerede olduğunu biliyorum. Bir kısmı döviz aldı. Biz bu rakamları tek tek takip ediyoruz. İSO’dayız, Sanayi Odası üyeleri de tamamen dahil olmak üzere bütün liste bende mevcut.”

SUSD KC Amerikan Doları Türk Lirası
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 18.16
Satış 18.17
Değişim 0.077%
Son Değer 18.17
En yüksek 18.2
En düşük 18.115
Haftalık Değişim 0.9837%
Aylık Değişim 1.5112%
Yıllık Değişim 35.0929%
Etiketler