ECB/Centeno: Destekleyici para politikasının devam etmesi bekleniyor

ECB üyesi Mario Centeno, ECB'nin para politikasının, ekonominin Kovid-19 salgınını etkisinden toparlanmasına yardım için "oldukça destekleyici, genişlemeci" olmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Mario Centeno, ECB'nin para politikasının, ekonominin Kovid-19 salgınını etkisinden toparlanmasına yardım için "oldukça destekleyici, genişlemeci" olmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Lizbon'da düzenlenen bir konferansta konuşan Centeno, "Para politikasının ısrarcı düşük enflasyon ortamı karşısında çok destekleyici olmaya devam etmesi bekleniyor. İleri dönük yönlendirme, faiz oranlarının düşük seviyelerde kalmaya devam edeceğine ve varlık alımlarının öngörülebilir gelecekte sürdürüleceğine işaret ediyor." dedi.

ESRB: Avrupa hükümetleri iflas dalgasını önlemek için adım atmalı

Avrupa Sistemik Risk İzleme Kurulu (ESRB) AB hükümetlerinin şirketlerde koronavirüs krizi nedeniyle yaşanabilecek iflas dalgasının önlenmesi için adım atmaları gerektiğini belirtti.

Şirket iflaslarında bu yıl pandemi öncesi döneme göre 1/3 oranında artış yaşanmasının beklendiğini kaydeden kuruluş, "Pandemi döneminde sağlanan desteklerin geri alınmaya başlaması ile beklenen iflaslar işsizlikte ve bankacılık sektörü zararlarında artışa neden olabilir." uyarısında bulundu.

ESRB, AB hükümetlerinin öncelikle başarılı borç yeniden yapılandırma süreçleri için gereken koşulları yaratmaya odaklanması gerektiğini gerektiğini de vurguladı.

Etiketler