ECB, dijital euro konusunda karara vardı

ECB, dijital euro konusunda yapılan değerlendirmelerin sonuçlarını açıkladı.

ECB, dijital euro konusunda yapılan değerlendirmelerin sonuçlarını açıkladı.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre, vatandaşlar ve işletmeler dijital para biriminden en çok yüzde 43 oranı ile mahremiyet bekliyorlar.

Bunu yüzde 18 oranı ile güvenlik, yüzde 11 oranı ile Euro Bölgesi çapında rahat ödeme kolaylığı takip ediyor. Açıklamaya göre ayrıca yüzde 9 ek ödeme maliyeti olmamasını, yüzde 8 ise çevrim içi olmayan kullanımı önemsiyor.

Araştırmaya göre vatandaşlar ve işletmeler dijital euronun mevcut bankacılık ve ödeme sistemlerine entegre olmasını da istiyorlar. Araştırmanın 2021 yılı ortasında beklenen resmi dijital euro çalışması için verilecek karara önemli katkı yapacağı da kaydedildi.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, "Dijital euro Avrupa vatandaşlarının ihtiyacını görürse başarılı olabilir. Dijital euronun, vatandaşların ihtiyacını karşılaması için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

Lagarde: Dijital euro çalışmamıza yüksek katılım memnuniyet verici

ECB Başkanı Christine Lagarde, "Dijital euro konusunda kamuoyu görüşlerini almak için yaptığımız çalışmaya rekor yüksek katılım görmekten memnun oldum." dedi.

Başkan, çalışmanın, vatandaşların ve profesyonellerin dijital euroya olan ilgisini ve sürece dair beklentilerini gösterdiğini kaydetti. "Yapılan müzakereler çalışmamız açısından değerli sonuçlar sağlamıştır." ifadelerini kullandı.

Etiketler