Dünyanın İlk NFT balesi satışa çıkmaya hazırlanıyor

Ünlü Rus balerin Natalia Osipova'nın, Bonhams'ın yeni müzayedesi ''Encore! Modern Art on Stage''de satılmak üzere üç parçadan oluşan dansının NFT'si satışa çıkıyor.

Ünlü Rus balerin Natalia Osipova'nın, Bonhams'ın yeni müzayedesi ''Encore! Modern Art on Stage''de satılmak üzere üç parçadan oluşan dansının NFT'si satışa çıkıyor.

Satış, dünyada bir ilk olacak. Koleksiyoncular ve bale hayranları NFT formatıyla ilk defa bir bale performansına sahip olabilecek.

Alıcılara eserlerin tam lisansı verilecek. Bu, videonun tamamına ve istedikleri gibi kullanma ya da görüntüleme hakkına sahip oldukları anlamına geliyor.

Dijital Sanat Başkanı Nima Sagharchi konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

''Natalia Osipova tarafından icra edilen bu üç seçkin eseri sunmak bizim için bir zevk. Bale, en rafine ve hareketli sanat formlarından birisidir. NFT'ler aracılığı ile benzersiz performansları kristalize edebiliyoruz. Soyut olan şeylere sahip olabilir ve bunları toplayabiliyoruz.''

Bale ve Blockchain teknolojisi

Blockhain teknolojisi, dans dünyası için devrim niteliği taşıyor. Görsel sanat pazarında yaptığı gibi performans sanatını yeni bir dijital performans ve mülkiyet çağına yönlendirebilir.

Osipova, klasik bale 'Giselle'den iki parça ve 'Left Behind'dan bir parça ile dans edecek. Açık artırma 29 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında yapılacak ve fiyatlar 'Giselle' için 12 bin sterlin ve 'Left Behind' için 50 bin sterlinden başlayacak.

Balerin Osipova konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

''Dünyanın ilk bale NFT'lerini yayınlamak benim için bir onurdur ve bunun gelecek nesil dansçıların dijital sahnede destekçileriyle bağlantı kurmasının yolunu açacağını umuyorum. NFT koleksiyonu, 1960'lı yıllardan günümüze kadar tiyatro, bale, dans, müzikle ilgili ilgili kostüm, sahne tasarımları, tablolar, heykel, kağıt, baskı, kitap ve el yazması eserlerle beraber Bonhams'ta satılacak.''

Etiketler
NFT
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler