Dünya Bankası: 2021 yılında Türkiye’ye 1,5 milyar dolar destek verdik

Dünya Bankasının 2021 mali yılında, Türkiye'ye 5 kritik kalkınma projesi için sağlamış olduğu finansman desteğinin 1,5 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

Dünya Bankasının 30 Haziran tarihinde sona eren 2021 mali yılında, Türkiye'ye 5 kritik kalkınma projesi için sağlamış olduğu finansman desteğinin 1,5 milyar dolara ulaştığı aktarıldı.

Finansal desteğin, bir dizi teknik ve politika tavsiyesiyle ve analitik çalışmayla beraber sağlandığından söz edilen açıklamada, 2021 yılındaki yeni kredi oranlarıyla birlikte 23 projeye destek olmak için sağlanan Türkiye'deki aktif kredi portföyünün 7 milyar doları geçtiği belirtildi.

''Türkiye'de verimli bir mali yıl geçirmiş olmaktan ötürü mutluyuz''

Yeni mali yıl için hazırlanan finansman projelerinden de bahsedilen açıklamada, jeotermal geliştirme, kentsel dayanıklılık, entegre su koruma, tarımsal gıda değer zincirlerinde iklime duyarlı ve rekabetçi büyüme, Türkiye'de dağıtık güneş panellerinin yaygınlaştırılması, İzmir depremi sonrası dayanıklı ve kapsayıcı yeniden inşa gibi projelerin hazırlık çalışmalarının sürdüğü ve bu projeler için henüz bir kredi anlaşması imzalanmadığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, şu ifadelere yer verdi:

“Bir yandan Türkiye'nin uzun vadeli ekonomik kalkınma hedeflerine ve güçlü iklim değişikliği gündemine katkı sağlarken, bir yandan da Türk halkını Kovid-19 ve mülteci krizi karşısında desteklemek için Türkiye'deki birçok paydaş ve kalkınma ortağının yanı sıra Hükümetle de yakın iş birliği içinde çalıştığımız verimli bir 2021 mali yılı geçirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Yeni bir mali yıla başlarken bu başarıyı daha da ileri seviyelere çıkarmayı istiyor ve sabırsızlıkla bekliyoruz."

Etiketler