Dolar yükselişe hız kesmeden devam ediyor!

Geçtiğimiz hafta içersinde 2022 yılının en yüksek seviyelerini görmüş olan Dolar - TL kuru bu haftaya yeni bir rekor ile başladı.

Dolar yükselişe hız kesmeden devam ediyor!

Dolar Bankalararası piyasada yeni haftanın yeni gününe 17,95 seviyesinden başladı. Dolar -  TL kuru 20 Aralık tarihinden bu yana en yüksek seviyelere ulaşmış oldu.
 
Euro ise gün içersinde 18,37 seviyelerinden işlem görerek devam ediyor. 

Dolar yükselişe hız kesmeden devam ediyor!
 
Dolar / TL geçtiğimiz haftaya 17,92 seviyesinden tamamlayarak bir rekora imza atmıştı. Kurda tarihi zirvenin yaşamış olduğu 20 Aralık da ise dolar 18 TL’yi aşmıştı.
 
İç piyasa doğrultusunda ise bu hafta gözler çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon rakamlarına odaklandı. Enflasyon haziran ayı sonu itibari ile yıllık bazda %50 oranında 78,68 seviyesine yükselmişti.

Dolarda yükseliş beklentisi devam ediyor mu?

Borsa'da yaşanan enflasyon rallisinin bir yönü de aslında döviz ve dolara endekslenmiş durumda. Şirketlerin değerlerini dolar bazlı korumaya çalışması bunun dışında ürünlerin satış fiyatlarını da dolar kuru doğrudan etkilemesi bu durumda zincirleme etkiye neden olmaya devam ediyor. Global ekonomide yaşanan resesyon korkusu birçok üründe fiyatların artmasına neden oluyor. Bu yüzden doların yükseliş beklentisi birçok analist tarafından devam ediyor.

Dolar neden yükseliyor?

Tüm dünya krizdeyse TL değer kaybederken dolar neden değer kaybediyor? Global ekonominin enflasyon ve resesyon ihtimalleri ile boğuştuğu dönemde dolar TL'nin daha fazla değer kaybetmesindeki nedenlerden birisi de tüm dünyanın faiz artırımına gittiği bir dönemde  TCMB'nin faize karşı tavırlarının net şekilde piyasanın aksi yönünde olması TL'ye değer kaybettirirken faiz artırımı yapan diğer Merkez Bankalarının para birimlerinin karşısında erimesine neden oluyor. 

Bu konuyla ilgili piyasadaki birçok analist farklı görüş beyan ediyor olsa bile görünen o ki faiz artırımına ya da tüm dünyanın aksi yönünde ekonomik bir politika güdülmesi TL'yi değer kaybına sürüklemeye devam edeceğe benziyor. 

Faiz durumlarının aksine üretimde ve istihdamda yaşanan gerilemeler de TL' ye değer kaybettirirken bu süreç içerisinde basılan karşılıksız paralar ve döviz fiyat dengesini bulmak için satılan emtialar TL'ye değer kaybettirmeye devam ediyor.  

Etiketler