Dogecoin hakkında merak edilenler

Dogecoin nedir, nasıl ortaya çıktı, nereden alınır? İşte tüm detaylar...

Dogecoin, logosunda Shiba Inu cinsli bir köpek olan, ilk olarak 6 Aralık 2013’te tanıtılan, dolaşımdaki popüler Litecoin tabanlı kripto para birimlerinden biridir.

Bugüne kadar yaklaşık 65 milyar Dogecoin çıkarılmıştır.

Dogecoin, sosyal medyada ipuçları paylaşan kullanıcıları teşvik ederek ve ödüllendirerek büyümeyi amaçlamaktadır.

Dogecoin, yazılımcı Billy Markus tarafından oluşturulmuştur. Markus'un amacı, Bitcoin’den daha geniş bir kitleye ulaşabilecek “eğlenceli” bir kripto para birimi yaratmaktı.

Dogecoin Türkçeye "Aya!" veya "Aya doğru!" olarak çevrilebilen "To the moon!" sloganıyla bilinmektedir.

Dogecoin, Litecoin tabanlı olmasına rağmen, blok süresi 2,5 dakikalık Litecoin'e karşılık sadece 1 dakikadır. Bu, Dogecoin’in Litecoin’den çok daha hızlı olduğunu gösterir.

Dogecoin nasıl alınır?

Dogecoin satın almak için yerli kripto para birimi borsalarında yer almanız gerekmektedir. Paribi ve Koinim gibi yerli kripto para birimi borsalarında hesap oluşturup kişişel bilgilerinizi onayladıktan sonra yatırım işlemlerini yapmaya başlayabilirsiniz.

Hesabınıza EFT, Havale veya Papara ile para yatırıp hesabınızdaki para ile Dogecoin alabilirsiniz. ATM üzerinden yapacağınız gönderimlerde ise gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul gönderiminiz gerçekleştirilemez.

Dogecoin'in dijital cihazlarınıza indirebileceğiniz en çok tavsiye edilen iki adet kripto para cüzdanı bulunur. Bunlar Dogecoin Core ve MultiDoge'dur.

 

Etiketler