Doğal gaz yaklaşık yüzde 10 geriledi; 4,5 ayın en düşüğünü gördü - 6 Aralık 2021

Bugün yüzde 10 civarında gerileyen doğal gaz, 4,5 ayın en düşük düzeyini gördü.

Doğal gaz yüzde 9'dan fazla değer kaybederken, temmuz ayı ortalarından beri ilk defa 3,69 dolara düştü. Önceki kapanış fiyatı 4,09 dolar olan doğal gaz 6 Aralık gününe negatif bölgeden başlayarak 3,84 dolardan işlem gördü. 

Avrupa'da 3,69 ile en düşük düzeyini kaydeden doğal gaz, Türkiye saatiyle 16.48’de yüzde 9,6 gerileyerek 3,69 – 3,88 dolar aralığında işlem gördü.

Günün en fazla değer kaybeden emtiası olarak ilk sırada yer alıyor. Kaydettiği son düşüşle beraber doğal gazın haftalık bazda kaybı yüzde 23'e, aylık olarak ise yüze 34'e yaklaştı. Enerji emtialarının yıllık getirisi yüzde 45 düzeyine geriledi.

Düşüş devam ederse hangi destek ve direnç noktaları izlenir?

Negatif seyrin devam etmesi hâlinde 3,66 dolar ilk teknik destek noktası olarak izlenirken, 3,58 dolar ikinci destek düzeyi olabilir. Eğer yön tersine döner ve yükseliş başlarsa ilk teknik direnç olarak 3,85 dolar seviyesi takip edilecek.

Ilıman hava tahminlerinin baskısı ve bu kış için gaz arzına yönelik endişelerin azalması doğal gaz CFD'sini negatif etkiledi. 

Aralık ayının ilk yarısında hava normalden daha sıcak olabilir. Bu durumda da ısıtma talebi uzun vadeli normalden daha düşük olacaktır.

Etiketler
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler