Din İşleri’nden açığa satış ile ilgili açıklama!

Din İşlerinden açığa satış açıklaması! Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, gelen açığa satış caiz midir sorusunu cevapladı. Din'de açığa satışın yeri var mıdır?

Açığa satış nedir?

Açığa satış, satıcının elinde olmayan hisse senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleri işlemidir. Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullanmış olduğu bir yoldur.

Borsa’da açığa satış işlemi yapmak caiz midir?

Din İşleri Yüksek Kurulu internet sitesinden yapmış olduğu açıklama ile açığa satışın caiz olmadığını belirtti. İşte o açıklama;

Açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının (hisse senedi gibi) satılmasını veya satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Borsada belli hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların başvuru yaptığı bu yöntemde, fiyatı yüksek olan hisselerin satılması ve fiyatlar düştüğünde tekrar satın alınarak sahibine iade edilmesi sureti ile aradaki fiyat farkından kazanç elde edilmesi hedeflenir. İşlemin yapıldığı günden takas gününe (T+2) kadar olan süre içerisinde yatırımcının beklentisi (fiyat düşüşü) gerçekleştiği takdirde satılan hisse senetleri piyasadan satın alınarak karşı tarafa teslimi yapılır ve işlem sonlandırılmış olur. Ancak bu süre zarfında beklenti gerçekleşmediği takdirde, satılan hisse senetlerinin takas günü bir biçimde teslim edilmesi gerektiğinden, bu miktardaki hisse bir başka kaynaktan borç sureti ile temin edilerek işlem kapatılır. İslam fıkhı açısından açığa satış işlemleri; sahip olunmayan hisselerin satışını konu edinmesi, hisselerin borç işlemlerine konu olabilecek misli bir mal olmaması ya da borç olarak alınan hisseler karşılığında talep edilecek fazlalığın faiz yasağını ihlal etmesi nedeniyle caiz değildir.

 

 

 

 

Etiketler