Dijital Kovid-19 Sertifikası, Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı

Avrupa Parlamentosu, AB sınırları içinde seyahatleri kolaylaştırmayı amaçlayan Dijital Kovid-19 Sertifikasını onayladı.

Kovid-19 pandemisi ile mücadele çerçevesinde dünya genelinde aşılamalar hız kesmeden devam ederken, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde seyahatleri kolaylaştırmayı amaçlayan Dijital Kovid-19 Sertifikasını onayladı. Bu kararın, Avrupa Birliği Konseyi’nin onayından sonra 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Avrupa Birliği tarafından geliştirilen ve yaz ayları yaklaşırken seyahatleri daha kolay hale getirmeyi ve turizm sektörünü tekrardan canlandırmayı amaçlayan Dijital Kovid-19 Sertifikası, kişinin virüsü bulaştırma riskinin olmadığını kanıtlamak gayesiyle ortaya çıktı.

Kağıt ya da dijital formatta ve ücretsiz olacak AB Dijital Kovid-19 Sertifikasında, kişilerin aşı olup olmadığı, olduysa hangi aşıyı olduğu, hastalığı atlatanların ise ürettikleri antikor düzeyi ve Kovid-19 test sonuçlarını içeren bilgiler bulunacak. 

AB Dijital Kovid-19 Sertifikası ile Avrupa Birliği onaylı Kovid-19 aşıları olmuş kişiler, sınırlama olmadan seyahat edebilecek.

EMA tarafından onaylı aşılar

Avrupa Birliği'nin 27 ülkesinde geçerli olacak aşı pasaportunda yalnızca Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı aşıların kabul edileceği aktarıldı.

Etiketler