Devletten işçilere vergi müjdesi!

İşçiler kazandığı paraları hesaplarına rahat olarak yatıramadığı için kazançları boşuna gidiyordu. Fakat gelen bir haberle işçilere vergi müjdesi geldi.

İşçilere vergi müjdesi!

Yurt dışında çalışma gösteren Türkler için Cumhurbaşkanı tarafından vergi müjdesi verildi. Yurt dışında çalışma gösteren işçiler o ülkede çalışarak kazandıkları parayı direk Türkiye’de olan hesaplarına vergiden dolayı yatıramadıkları için yakınlarının hesabına yatırıyordu. Öylede olsa böylede olsa maaşlarından gelir vergisi kesiliyordu. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı tarafından talimat geldi.

Artık vergi takibi yapılmayacak! 

Devletten işçilere vergi müjdesi! - Resim : 1

Yurt dışında çalışan işçilere vergi müjdesi bugün geldi. Kazandıkları parayı Türkiye hesabına rahat bir şekilde yatıramayan işçilere artık müjde. Kendi hesaplarına para yatırabilecekler. Sorunun çözümüyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren tarafından:

"Yurt dışında çalışan işçimizin maaşının tamamını orada verirsek sorun olmuyordu. Ancak şimdi işçi, 'Cezayir'den parayı memleketime transfer edemiyorum, bana burada biraz para verin, geri kalan maaşımı Türkiye'de karımın hesabına yatırın' diyor. Yatırıyorsunuz, bu sefer de Maliye geliyor, 'Bu işçi, parasını burada almış, belki de burada çalışıyor' diyor. İşçiye gelir vergisi tahakkuk ediyor. İşçi de ödeyemediği için borç şirkete geliyor. Bu sefer bir maliyet daha çıkıyor. Bu sorun çözülecek. Türkiye'deki hesaba para yatırılsa bile vergi takibi yapılmayacak" denildi.

Yurt dışında çalışan Türk işçi sayısı düştü!

Daha önceden yurt dışında çalışan Türk işçi sayısının fazla olduğunu ve giderek azaldığını belirten Erdal Eren tarafından:

"2000'li yılların başında 3-4 milyar dolarlık iş aldığımız zaman çalıştırdığımız Türk işçilerin sayısı 80 bin kişiye kadar çıkmıştı. Şu anda 20 binin altında. Oysaki 30 milyar dolarlık iş yapıyoruz. Düzenleme sonrası tekrar bu seviyeye ulaşırız" açıklaması yapıldı.