Deniz Yatırım'dan faiz kararı değerlendirmesi

Deniz Yatırım, TCMB'nin faiz kararı hakkında analizini yayınladı.

Deniz Yatırım Strateji Bölüm Müdürü Orkun Gödek Tarafından Tarafından Hazırlanan Analiz:

"Politika çerçevesi yapılan iletişim ile paralel Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçekleştirilen şubat ayı olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 17.00 seviyesinde sabit tutuldu. Söz konusu yaklaşım piyasa konsensüsü ve Deniz Yatırım Araştırma Bölümü beklentilerimiz ile paralellik göstermekte.

Kamuoyu ile paylaşılan toplantı sonuç metninde yer alan değerlendirmeler genel hatlarıyla Ocak ayı PPK metni ile paralellik gösterirken, öne çıkarılan riskler ve para politikasının çıpalandığı gerekçeler son dönem içerisinde kullanılan TCMB iletişim dilinin metin üzerinde yer almasını işaret etmekte. Özellikle Ocak ayı Enflasyon Raporu sunumunda Başkan Ağbal'ın tercih ettiği merkez bankası yönlendirmesi resmi metin ile de sunulmuş durumda. Herhangi bir olumlu/olumsuz politika sürprizinin yaşanmaması bir noktada TCMB'nin kurduğu son dönem iletişiminin başarısını ve ne denli sağlıklı olduğunu teyit ediyor. Bu nedenle lira ve cinsinden değerlenen varlıklar açısından düşüncelerimizde herhangi bir değişikliğe gitmeyi değerlendirmiyoruz.

Bununla birlikte, yılın ikinci yarısında politika faizinde aşağı yönlü beklenti içerisinde olduğumuzu da eklemek isteriz."

 

Etiketler