Değer yatırımı nedir? Nasıl yapılır?

Değer yatırımı nedir? Nasıl yapılır?

DEĞER YATIRIMI NEDİR?

Değer yatırımı, değerinin altında şirketlerin hisselerini almaya dayalı bir yatırım stratejisidir. Böyle şirketler saklı hazineler değillerdir, onlar yalnızca hisseleri normal değerin altında satılan iyi şirketlerdir. Değer kelimesini gördüğümüzde anlarız ki bu karlı bir iş. Değer yatırımı araştırması, tıpkı hisse almak için piyasayı araştırmak gibidir.

Değer yatırımı yapılabilecek şirketlerin güncel hisse değerleri temel değerin altında olur. Bu, şu demektir; şirketin mevcut durumu, hisselerde görünenden daha iyidir. Bu da daha az parayla daha çok kar etmenizi sağlar. Piyasa hiçbir zaman yüzde 100 etkili olmaz, bazen bazı şirketlerin hisseleri değerlerinden daha ucuza satılır. Bu tür şirketlerin hisselerini bulmak değer yatırımının temelini oluşturur.

Örneğin Borsa İstanbul geçtiğimiz aydan bu yana neredeyse yüzde 20'den fazla değer kaybetti bir çok değerli şirkette bu düşüşe eşlik edip bundan bir kaç yıl önceki değerlerine döndü... Üretim konusunda sıkıntı yaşamayan temettü verimliliği ve karlılığı yüksek şirketler bu dönemde alım fırsatı oluşturmaya devam ediyor. Düşüş ne kadar daha devam eder ne kadar daha ucuz bir piyasa haline dönüşürüz piyasa yapıcılar dışında kimse bilemez fakat karlılığı yüksek şirketler değer yatırımı için hisse pay piyasalarında yeni sahiplerini arıyor...

Değer Yatırımı Nasıl Yapılır?

Değer yatırımı alengirli bir iştir çünkü bir şirkete biçilen değer genelde subjektiftir. Her ne kadar bir şirket hakkında herkes aynı bilgilere ulaşabiliyor olsa da herkesin bir şirkete biçeceği değer çok büyük farklılık gösterebilir. Bunun nedeni her yatırımcının risk toleransının farklı olmasıdır. Risk almayı sevmeyen bir yatırımcı kar payı ve nakit akışı görmek isteyecekken, risk almayı seven bir yatırımcı doğal olarak daha yüksek büyüme fırsatları kovalayacaktır.

Bu yüzden bir şirketin değerinin ne olduğu çok subjektif bir konudur. Şirketin geçmişteki performans bilgisine de bakabilirsiniz fakat bu bilgi gelecek zamanlara yönelik kesin bir sonucu garanti edemez. Değer yatırımının püf noktası gelecekte ne olacağını tam olarak bilmeseniz de değerinin altına düşmüş şirket hisselerini almaktır. İyi yatırımcıyı kötü yatırımcıdan ayıran şey de işin analiz ve risk değerlendirme sürecidir.

Unutmayın ki değer yatırımı yalnızca değerinin altında hisse almak değildir; değerinin altında “iyi hisse” almaktır. Peki bir hisseyi “iyi” yapan şey nedir? İşte size birkaç ipucu:

Sürekli üretimi olan şirketler , karlılığı yüksek, temettü verimliliği yüksek şirketler.

Etiketler