Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik açıklamalar

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, "Hala 'erken seçim erken seçim.' Olmayacak erken seçim, Haziran 2023..." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ise şöyle:

Bugün partimizin 20 senelik geçmişindeki 150'nci genişletilmiş il başkanları toplantısını icra etmekteyiz. 20 senede il başkanlarını 150 defa bir araya getiren bir başka parti olduğunu sanmıyorum. Tıpkı MYK ve MKYK toplantıları gibi bu istişare toplantıları partimizin mutfak çalışmalarıdır.

Siyasetin istikameti, hükümet çalışmalarımızın en temel fikirleri, illerin en temel meseleleri bu tür toplantılarda ortaya çıkıyor. Bu platformlar milletimizin sesinin, nefesinin en üst seviyede yankılandığı yerlerdir. AK Parti'nin 20 senedir seçimlerden birinci çıkmasının nedeni budur.

Partimizi 2001 yılı Ağustos ayında kurduktan 15 ay sonra ilk kez milletimizin huzuruna çıktık. Sloganımız 'Yakın ışıkları Türkiye aydınlansın, tek başına iş başına' olarak belirlemiştik. Milletimiz çağrımıza cevap verdi, yüzde 34,3 oy ile bizi tek başımıza iktidara getirdi. Yönetimi devraldıktan sonra milletimizin demokrasi, hak ve özgürlükler özlemine cevap vermenin, öte yandan kalkınma eksikliklerini tamamlama gayretine girdik. Mahalli idareler seçiminde belediyelerin önemli bir kısmını kazen temelrak aynı hamleyi yerele de yaydık.

İktidarımızın ilk döneminde vesayetin engellerini aşmak için sabırlı ve kararlı bir mücadele . Gece yarısı bildirilerinden Meclis'teki tehditlere kadar nice kumpasla boğuştuk. Anayasayı, kanunları yok sayarak Meclis'te Cumhurbaşkanı seçmemizin önüne geçmek istediler. 22 Temmuz 2007 milletvekili seçimlerini 'Durmak yok, yola devam' diyerek kazandık. Ardından Anayasa Değişikliği Halkoylamasında yüzde 69'luk desteğe mazhar olduk.

Partimize yönelik kapatma davasının ardından başlayan süreç 12 Eylül 2010 tarihinde yargının yapısında ve işleyişinde ayrıntılı bir değişiklik yapan ayrıntılı bir halkoylamasına götürdük. Burada yüzde 58'lik destekle kabul edildi. Türkiye 2011 yılına geldiğinde demokrasi ve kalkınma yolunda yeni bir eşiğe gelmişti. Yüzde 49,8'lik bir oy oranına ulaşmış bulunmaktayız. 2023 amaçlarını ilan ettiğimiz, IMF borcunun son taksitini ödediğimiz Mayıs'ın ardından bir dizi hadiseye tanık olduk.

Gezi olaylarıyla ilk işaret fişeği atılan darbe girişimleriyle demokrasimizi yıkma, terörle vatanımızı işgal girişimlerine karşı milletimizle ikinci bir milli mücadele yürüttük. 2014 seçimlerini yüzde 43'lük oy oranıyla tamamladık. Ağustos aynında Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 52 ile kazandık. FETÖ'nün demokrasimimizi yıkmaya yönelik 17/25 Aralık darbe girişiminden, PKK'nın çukur eylemlerine kadar nice saldırıyla boğuştuğumuz 2015'te iki seçim yaşadık. Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 41 oy ile birinci parti olmamıza rağmen ilk kez tek başımıza hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamadık. MHP'nin kararlı duruşu nedeniyle, Cumhurbaşkanı olarak seçimleri tekrarlattık. Kasım 2015'teki seçimlerde bir kez daha yüzde 49,5 oy oranıyla ülkemizi bu badireden çıkardık.

Türkiye'nin yakın döneminde yaşadığı en alçak saldırı olan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhur İttifakı'nın temellerini attığımız 2017 halkoylamasını gerçekleştirdik. Bu halkoylamasıyla tarihimizde ilk kez milli irade eli ile yönetim sistemimizi değiştirdik. Milletimiz demokrasimize karşı darbe girişimine yanıtını verdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk seçimini de 24 Haziran 2018'de yaptık.

Kuruluşumuzdan bu yen temel girdiğimiz her seçimden birinci çıktık. Yeni yönetim sisteminin parçası olan ittifaklarda yüzde 50'nin altına düşmedik. Ana muhalefet neden yırtınıyor, neden çılgına dönüyor? AK Parti ve MHP sağladıkları bu başarının önüne geçemeyeceklerini çok iyi biliyor. AK Parti bu başarısıyla bu kadar uzun süre, bu kadar yüksek oy seviyesini koruyabilmiş, istisnai örneklerin başında geliyor. 2023 Haziran seçimlerinde hem Cumhurbaşkanlığını hem Cumhur İTtifakı olarak Meclis çoğunluğunu elde ederek bu rekoru çok daha ileri taşıyacağız.

Biz bundan 10 sene önce 2023 amaçlarımızı ilan ettiğmiizde seçim yılı 2024'tü. Hala erken seçim erken seçim, olmayacak erken seçim. Haziran 2023.

 

 

 

Etiketler