Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz kararlarından memnun!

Merkez Bankası'nın faiz kararına Erdoğan'dan ilk tepki Beştepe'deki zirveden sonra geldi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı memnun etti: Politika faizinin düşük tutulmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 saat 15 dakika süren Kabine toplantısının ardından millete sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Erdoğan, ekonomik politikalar ve Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararı hakkında da konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

"Milletimizin hak ve özgürlükleri ile refahı konusunda yaşanan hiçbir gelişme kolay olmamıştır. Çok partili siyasi hayata geçişimizden sonra milli iradenin üstünlüğünü tanımak yerine tek parti faşizmini destekleyen daima olmuştur. Milletimize ağır maliyetler yükleyen bu sistemin ekonomik zorlukları da vardır. Son 19 yıldaki kuvvetli siyasi idare, bu mücadeleyi verebilecek dirayete azme kavuştuk.

"ÜLKEMİZDE YAŞANAN DURUM TAM DA BUDUR"

Öncelikle sorunun adını doğru koymamız gerekir. Sadece kurdaki yükselişe bağlı şekilde kimi ürünlerde ortaya çıkan artışlar istihdamı yatırımı etkilemez. Ülkemizde yaşanan durum tam da budur. Yani fiyat artışıdır. Bugüne kadar tüm ülkelerde geçerli tek enflasyonla mücadele örneği görülmemiştir. Cari açığı olup da enflasyon yaşamayan Amerika gibi ülkelerin sorun yaşamamasının sebebi paralarının rezerv olmasıdır. Geçmişte 1929, 2008 büyük krizlerini yaşamakta olan global ekonomi yeni sınamalar karşısında ciddi bocalama içindedir.

"Karşımızdaki Tablo Bizi Bu Duruma Zorlamıştır"

Gelişmiş ülkelerin parasal genişleme, global ekonominin işleyişini daha da bozdu. Araştırmalar, Amerika'deki şirketlerin aldıkları kredilerin bırakın parasını faizlerini bile ödeyemeyeceklerini gösteriyor. Dünya borsalarındaki şişkinlik, basılan fazla paranın gidecek yer bulamamasından kaynaklanıyor. Üretici fiyatları, enflasyonu, Çin'de %13,5, AB ortalaması yüzde 16,2'yi gördü. Amerika'nın bir yandan aylık 15 milyarlık parasal daralma açıklarken öte yandan 1,5 trilyonluk yatırıma izin vermesinin sebebi de işte bu durumdur. Çin'in de ciddi bir finansal genişleme politikasıyla parasını düşük tutmayı hedefliyor. Karşımızdaki bu tablo bizi bir tercihe zorlamıştır. Her zaman ki gibi biz mücadeleyi tercih ettik.

Geçmişten beri her alanda olduğu gibi finansal kriz idaresinde ciddi deneyim sahibi ülke olarak dünyanın zor dönemden geçtiği dönemde fırsatlardan yararlanmakta kararlıyız. Ülkemizi eskiden hep yapmış oldukları gibi denklemin dışına itmek isteyenlerin, kur, faiz fiyat artışları üzerinden oynadıkları oyunu görüyoruz. Biz aynı oyunu vesayetle mücadelede gördük. Sabrettik ve başardık. Biz aynı oyunu terör örgütleriyle mücadelede gördük. Karşı atağımızı yaptık başardık."

 

 

 

Etiketler