Cumhurbaşkanı duyurdu! İnternet satışlarında düzenleme!

Cumhurbaşkanı iftar programında yaptığı açıklama ile ülkemzide önem arz eden e-ticaret siteleri için önemli bir değişiklik yapılacağını duyurdu. Duyuru sonrası sürecin nasıl işleyeceği merak edildi. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı duyurdu! İnternet satışlarında düzenleme!

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! İnternet satışlarına sınırlama getiriliyor!

Esnaf ve sanatkâr camiası ile iftar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, "İnternet üzerinden satış yapan platformlarına çeki düzen veriyor, sınırlamalar getiriyoruz' ifadeleri ile değişikliğin fitilini ateşledi. İnternet dünyası her gelen gün hayatımıza girmeye devam ediyor. İnternet üzerinden satış ve satın almalarda oldukça artış gösterdi. Neredeyse her ihtiyacı internet üzerinden bulup sipariş edebilir hale gelmiş bulunuyoruz. Bu nedenle de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir düzenleme yapılacağı duyuruldu.

Erdoğan! E-ticarette bazı sınırlamalar geliyor!

Bununla birlikte bilhassa ülke çapında faaliyet göstermekte olan kimi tedarik ve perakende zincirlerinin yöntemlerinden kaynaklanan şikayetleri de gözden ırak tutmadıklarını vurgulamış olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadelere yer verdi. “Önceki günkü kabine toplantımızın ardından yaptığım millete sesleniş konuşmasında da ifade ettiğim gibi bu tür sorunların çoğu hukuki değil, ahlaki sebeplere dayandığı için yaptırım imkanları da sınırlıdır. Vicdanı, ahlakı ve değeri olmayana ne deseniz boş.

Tabii bu, elimiz kolumuz bağlı bir şekilde yaşanan rezaletlere seyirci kalacağımız anlamına da gelmiyor. Tedarik ve perakende satışlarını Ahilik geleneğimizin temsilcisi esnaf ve sanatkarımızı gözetecek şekilde düzenlemeye, bütün bunlara yönelik hazırlıklarımız var. Fiyatları, stokçuluk veya anlaşma yoluyla haksız şekilde yükselterek vatandaşlarımızın mağduriyeti pahasına fahiş kazanç elde etme peşinde koşanlara verilen cezaları arttırıyoruz.

İnternet üzerinden satış yapan elektronik ticaret platformlarına da çekidüzen veriyor, belirli sınırlamalar getiriyoruz. Kendi işini kurmak, yaygınlaştırmak, büyütmek isteyen girişimcilerimize verdiğimiz destekleri artırıyor ve genişletiyoruz. Çeşitli işbaşı istihdam projeleriyle özellikle gençlerimizin hem meslek öğrenmelerini hem de kazanç sahibi olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. KDV sadeleştirmeleriyle bir yandan vatandaşlarımıza daha hesaplı ürün satışını temin ederken bir yandan da esnafımızın işini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.” İfadeleri ile oldukça ilgi gördü. İlerleyen süreçlerde nasıl bir yol izleneceği merak ediliyor.