Çin'in kripto yasağıyla 20'den fazla şirket ülkeden çıkış kararı aldı

Çin'de artan kripto para kısıtlamaları pek çok şirketlin ülkeden çıkmasına neden oldu.

Çin hükümeti geçtiğimi aylardan bu yana kripto para piyasasına ilişkin kısıtlamalarını sürdürüyor. Bu kısıtlamalar madencilik operasyonlarının yanında, kripto para hizmeti veren şirketlere yönelik oldu.

Veriler bu alanda faaliyet gösteren 20'nin üzerinde şirketin, yasaklar sonrası ülkeden çıkmaya başladığını gösteriyor. Bunların arasında bölgenin en büyük borsası Huobi var. Öte yandan, Çin'in özerk bölgesi İç Moğolistan, son zamanlarda 45 kripto madenciliği projesini kapatma kararı aldı.

Çin'deki yeni kripto para birimi yasağı, eylül ayında, Elon Musk'ın Tesla'nın karbon ayak izi sebebiyle Bitcoin'i kabul etmeyi bıraktığını ve Bitcoin madencilerinin yapması gerektiğini aktardığı mayıs ayından bu yana, özellikle kripto madencilerine ilişkin yasaklarla resmen açıklandı.

Yetkililer daha sonra, yerel enerji merkezlerinde kripto madenciliği şirketlerini kısıtlamaya başladı. 7 Ekim tarihinden itibaren, kripto ile çalışan 20'den fazla şirket, bütün kripto para birimi işlemleri yasa dışı olarak belirlendiğinden, Çin pazarından tamamen çekilme planlarını duyurdu.

24 Eylül'de Huobi borsası, yeni kullanıcı hesaplarının kaydını durdurdu. BiKi, CoinEx, BHEX ve Renrenbit de benzer kararı alan borsalar oldu. Huobi, müşterilerini fonlarını diğer platformlara ve cüzdanlara taşımaya çağırdı ve aralık ayının sonuna kadar Çin anakarasında faaliyeti tamamıyla durduracağını bildirdi.

Son olarak en büyük Ethereum madencilik havuzu olan Spark Pool, Çinli kullanıcılarla çalışmayı durduracağını duyurdu.

Etiketler