Çin'de Clubhouse'a erişim kısıtlandı

Son günlerin popüler sosyal medya platformu Clubhouse'un Çin'deki kullanıcıları, sosyal medya platformuna erişemediklerini belirtti.

Hafta sonu Çin yönetiminin tabu olarak gördüğü konular Tayvan ve Sincan ile ilgili Clubhouse odalarında tartışmalar hızlanmıştı.

Çin'de hafta sonu Tayvan ve Sincan Uygur bölgesinde yaşananlara ilişkin son zamanların popüler sosyal medya uygulaması Clubhouse'da yaşanan tartışmaların hızla artması sonrasında platformun Çinli kullanıcıları Clubhouse'a erişemediklerini belirtti.

Bloomberg'in haberine göre Clubhouse'a erişimin kısıtlanmasıyla ilgili kullanıcıların şikayetleri, Çin'deki diğer sosyal medya platformları olan Twitter benzeri Weibo ve Wechat uygulamalarında gündeme getirildi. Weibo'da Clubhouse hashtag'i 51 milyonluk paylaşıma ulaştı

Hafta sonu Clubhouse odalarındaki Tayvan ve Sincan Uygur bölgesiyle ilgili tartışmalara binlerce kişi katılmıştı. Uygulama bu konularda tartışmalara katılmak isteyen dünyanın farklı bölgelerindeki Çinlileri bir araya getirmişti.

Ülkede uygulama hızla popülerleşmişti. Çin'de Clubhouse'e yönelik yoğun ilginin ardından Alibaba e-ticaret platformunda uygulamanın davetiyeleri yaklaşık 45 dolara satışa çıkarılmıştı.

Etiketler