Çin, Tencent'in uygulamalarının güncellemesini durdurdu

Çin'de düzenleyici otoriteler, ülkenin en büyük internet şirketlerinden ve 1,2 milyar kullanıcısı olan WeChat platformunun yürütücüsü Tencent'in mevcut uygulamalarını güncellemesini ve yeni uygulama çıkarmasını geçici süreyle yasakladı.

Yerel medyadaki haberlere göre, Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, internet uygulama mağazalarına yolladığı 'geçici idari yönergede' şirketin uygulamalarına ilişkin tedbirin uygulanmasını istedi.

Çin'in en yaygın kullanılan mesajlaşma ve çevrimiçi ödeme aracı, aynı zamanda mini-uygulama platformu olan WeChat'in sahibi olan şirketin geliştirdiği 70'ten fazla uygulama ile 100'ün üzerinde mobil oyunun güncellemesi durdurulurken şirket, piyasaya yeni oyun ve uygulama süremeyecek.

Bakanlık, yasak ile ilgili açıklama yapmazken, tedbirin ne kadar süreceği bilinmiyor.

"Hükümet organlarıyla düzenli iş birliği halindeyiz"

Şirket, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, uygulamalarının soruşturulması için otoritelerle iş birliği içinde olduğunu belirterek, yasağı dolaylı şekilde doğruladı.

Tencent uygulamalarının ve mobil oyunların hâlâ aktif ve indirilebilir olduğu belirtilen açıklamada, ''Uygulamalarımız içindeki kullanıcı koruma özelliklerini geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. Yasal ve idari düzenlemelere uyum sağlamak için de ilgili hükümet organlarıyla düzenli iş birliği hâlindeyiz.'' dedi.

İnternet sektörüne ilişkin denetimler artıyor

Yasak kararının, Çin'de merkezi hükümetin internet sektörüne yönelik düzenleme ve denetimleri sıkılaştırdığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekti. 

Pekin yönetimi, ülkedeki internet üzerinde veri yönetimini düzenlemek üzere 2017 yılında Siber Güvenlik Yasası'nı, eylül ayında Veri Güvenliği Yasası'nı çıkarmıştı. Her iki düzenleme de yurt dışına veri yollamak isteyen internet şirketlerinin güvenlik soruşturmasından geçerek onay alması koşulunu öne sürüyordu.

Kasım ayında yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Yasası da sınır aşırı veri transferi ve yurt içinde şirketlerin kişisel verileri kullanması konusunda dünyanın en sıkı düzenleme rejimlerinden birini getirmişti.

Wechat'in güvenlik protokolü revize edilmişti

Tencent, 1,2 milyar kullanıcısıyla Çin'in en yaygın internet platformlarından WeChat'in güvenlik protokolünü temmuz ayında revize etmişti. Güncelleme tamamlanana kadar yeni üye kabulü durdurulmuştu.

Şirket, eylül ayında WeChat platformu ile onun Çin'e özgü versiyonu Weixin'i birbirinden ayırmış, kullanıcılara ikisinden birini tercih etme zorunluluğu getirmişti.

Söz konusu adımların da şirketin sınır aşısı veri transferi ve kişisel verilerin kullanılması ile ilgili yeni düzenlemelere uyum çabasının parçası olduğu yorumları yapılmıştı.

Didi'nin 25 uygulaması internet mağazalarından kaldırılmıştı

Çin Siber Uzay İdaresi, ülkenin en büyük mobil ulaşım şirketi Didi'ye ait 25 uygulamayı kişisel verileri toplam kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle uygulama mağazalarından kaldırma emri vermişti. Şirketin uygulamaları etkinliği sürdürürken, yeni üye kaydı durdurulmuştu.

Endüstri ve Ticaret Bakanlığı, sonemde veri düzenlemelerini ve kullanıcı haklarını ihlal eden şirketleri ismen anarak ifşa ediyor. bakanlık, 3 Kasım tarihi yayınladığı listede, 3'ü Tencent tarafından geliştirilen 28 uygulamanın kullanıcı verilerini ölçüsüzce topladığını belirtmişti.

Etiketler