Çiftçiye müjde! Mazot ve gübre desteği ödemeleri yatırıldı mı?

Çiftçilere her ay verilen mazot ve gübre desteği ödemeleri Ekim ayı için yatırılıp yatırılmadığı araştırılmaya başlandı. İşte, detaylar…

Çiftçiye müjde! Mazot ve gübre desteği ödemeleri yatırıldı mı?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her ay çiftçilere yatırılan mazot ve gübre desteği ödemelerinin hesaplara ne zaman yatırılacağı merak içerisinde araştırılmaya başlandı. Çiftçilere verilen ödemelerle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Peki, mazot ve gübre desteği yatırıldı mı? Ekim ayı mazot ve gübre desteği ödemeleri ne zaman yatırılacak?

Çiftçilerin hesabına her ay yatırılan mazot ve gübre desteği ödemelerinin hesaplara yatırılıp yatırılmadığı araştırılmaya başlandı. Binlerce çiftçinin hesabına yatırılacak olan destek ödemelerinin ne zaman yatırılacağıyla ilgili gözler tarihe çevrildi. Özellikle Kasım ayına kısa bir süre kala arama motorları üzerinden mazot ve gübre desteği ödemeleriyle ilgili araştırma yapılmaya başlandı. İşte, detaylar…

Mazot ve gübre desteği yatırıldı mı?

Mazot ve gübre desteği

Mazot ve gübre desteği yatırıldı mı? sorusu araştırılmaya başlandı. Mazot ve gübre desteği ödemeleriyle ilgili henüz hangi tarihte yatırılacağı belli olmadı. Fakat 2022 yılı içerisinde yatırılması beklenen mazot ve gübre desteği ödemelerinin Mart 2023 yılı içerisinde ödenmesi bekleniyor. Konuyla alakalıda Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi tarafından:

“2023 yılında ödenecek olan 2022 yılına ait desteklerimizi mazot ve gübre desteklerimizi 6 ay öne çekerek bu ay sonunda ve önümüzdeki ayın başında kendinize ait Ziraat Bankası kartınıza yükleyeceğiz. Karta para olarak yüklenmekle beraber bu paraya sadece mazot ve gübre desteği alabileceksiniz. Çünkü biz üreticimizin kendine verdiğimiz parayı sektör dışında veya başka bir amaçla kullanmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için 6 ay öncesinden size verilecek karta yüklenecek. Bu desteği de inşallah bu ay sonunda sizlere veriyor olacağız. Siz de tarlaya giderken Ekim ayı öncesinden kartınıza yüklenmiş olan mazot ve gübrenizi kartınıza yüklenmiş olarak kullanacaksınız. Hububatta dekar başına 22 lira mazot ve 20 lira gübre desteği vardı. Şimdi mazot desteği 75 liraya, gübre desteğini ise 46 liraya yükseltiyoruz. Böylece dekar başına olan desteğimizi 121 liraya çıkarmış oluyoruz. Çiftçimize helali hoş olsun” denildi.