CI Ratings, Türkiye'nin görünümünü negatife düşürdü

Capital Intelligence Ratings, Türkiye'nin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notlarının görünümlerini 'durağan'dan 'negatif'e indirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Capital Intelligence Ratings, Türkiye'nin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notlarının görünümlerini 'durağan'dan 'negatif'e düşürdü. Aynı zamanda yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli notları 'B+' ve kısa vadeli notları 'B-' olarak tekrarladı.

CI Ratings, Türkiye'nin görünümünü 'negatif'e indirmesine sebep olarak uygulanan gevşek para politikasının ve uluslararası yatırımcı güveninde kötüleşmenin Türkiye'nin çekirdek ekonomik kırılganlıklarının gerçekleşmesi risklerini artıracağı beklentisini yansıttığını kaydetti. Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyacı ve düşük net döviz rezervleri dikkate alındığında yatırımcı güveninde bir düşüşe karşı oldukça kırılgan olduğunu belirten CI, finans dışı şirketler ve bankacılık sektörünün döviz risklerinin Türk Lirası'nda hızlı bir değer kaybını ve ekonomi politikalarına yurt içi güvende düşüşü artırdığını öne sürdü.

Bunun yanında CI Ratings, Türkiye'de kamunun cari ılımlı borç stokunun kredi notlarını desteklemeye devam ettiğini, kredi notlarının yüksek politika riski, büyük ve artan makroekonomik dengesizliklerin de göz önünde bulundurulduğunu belirtti.

Negatif görünümün kredi notunun önümüzdeki bir yılda düşürebileceğine işaret ettiğini kaydeden CI, otoritelerin finansal riskleri ve dış kırılganlıkları azaltacak önlemler uygulamaları durumunda gelecek bir yılda görünümün tekrar 'durağan'a çıkarılabileceğini de ifade etti. 

Etiketler