Bugün piyasaların odağında TCMB PPK özeti olacak: 22 Nisan 2021

Bugün yurt içi piyasalarda TCMB PPK özeti ve yurt dışında ECB faiz kararı izlenecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantı özeti ile TÜİK/TCMB Tüketici Güven Endeksi yurt içinde en önemli gündem maddeleri olarak öne çıkıyor.

Yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararı yakından izlenecek.

Öne Çıkan Başlıklar

İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Başkanlık koltuğundaki 92. gününde ABD’de 200 milyon kişinin aşılandığını söyledi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Çin'in insan hakları ihlaleri ve uluslararası etkisini artırma girişimleri ile mücadeleyi ve Çin ile ekonomik rekabet gücünü artırmayı öngören geniş kapsamlı bir yasa tasarısına onay verdi.

ABD Dış İşleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, ABD ve İran'ın 2015 nükleer anlaşmasındaki taahhütlerine geri dönmelerine yönelik olarak Viyana'da sürdürülen görüşmelerde önemli görüş ayrılıklarının devam ettiğini bildirdi.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, menkul kıymet sektörü yöneticileri ile yaptığı toplantıda finansal yaptırımların güçlü ve yaşayabilir bir dış politika aracı olmaya devam etmelerini sağlamak için bu yaptırımların maliye ve faydalarını gözden geçireceklerini söyledi.

Yurt İçi Gündem

Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak (13.00). Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ayrıca İklim Liderler Zirvesi’ne canlı bağlantıyla katılacak (15.00) ve Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu Başkanvekilleri ile toplantı düzenleyecek (17.00).

TÜİK ve TCMB tarafından ortak hesaplanan Tüketici Güven Endeksi verileri açıklanacak. Tüketici Güven Endeksi bir önceki ay yüzde 2,5 artışla 86,7 olarak açıklanmıştı (10.00).

TÜİK ayrıca 2020 yılının son çeyreğine ilişkin hanehalkı yurt içi turizm verilerini yayımlayacak (10.00).

TCMB, 15 Nisan tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini yayınlayacak. TCMB, o toplantıda faizi yüzde 19,00 seviyesinde tuttuğunu açıklamıştı (14.00).

Merkez Bankası, 2020 yılı son çeyreğine ilişkin finansal hesaplar raporunu, Finansal Hizmetler Güven Endeksini duyuracak (14.30).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu ve rezervler öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Yurt Dışı Gündem

Yurt dışında en önemli gündem Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı olacak (14.45). ECB, 2016 yılı Mart ayından bu yana faizi yüzde 0,00 seviyesinde tutuyor. Bu toplantıda da faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, kararın ardından basın toplantısı düzenleyecek (15.30).

ABD'de işsizlik başvuruları (15.30), Conferance Board (CB) Öncü Göstergeler Endeksi, ikinci el konut satışları (17.00), doğal gaz stokları (17.30) ve Kansas City Fed İmalat Endeksi (18.00) verileri izlenecek.

Etiketler