Bugün piyasaların odağında enflasyon verileri olacak - 3 Mayıs 2021

Yurt içinde yeni haftaya enflasyon verileriyle başlanırken, yurt dışı piyasalarda veri akışı bazı ülkelerdeki tatiller nedeniyle sakin geçecek.

Yurt içinde yeni haftaya enflasyon verileriyle başlanırken, yurt dışı piyasalarda veri akışı bazı ülkelerdeki tatiller nedeniyle sakin geçecek.

Öne Çıkan Başlıklar

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD’nin enerji, banka ve limanlara yönelik uyguladığı yaptırımların kaldırılması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden'in ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, dün ABC News'a verdiği demeç ile ABD'nin İran'a ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğine yönelik haberleri yalanladı.

ABD Maliye Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden’ın altyapı, istihdam ve ailelerle ilgili teşvik paketlerinin neden olduğu enflasyon endişelerini yatıştırmaya çalışıyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) baş ekonomisti Robin Brooks, ABD Doları karşısında Türk Lirası için adil değer tahminini, mart ayından bu yana ortamda yaşanan kötüleşmeden kaynaklı olarak 7,50'den 9,50'ye yükselttiklerini bildirdi.

ABD Ticaret Temsilcisi'nin Ofisi, Çin'in ABD ile Çin arasında imzalanan Faz 1 ticaret anlaşmasında yer alan fikri mülkiyet haklarının korunmasına yönelik şartları tam olarak yerine getiremediğini savundu.

Çin, Güney Kore ve Japonya maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Kovid-19'dan en çok etkilenenlere "hedefli" tedbirler yolu ile gerekli desteği sağlamak konusunda anlaştılar.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'in son dönemde yurt dışında daha agresif şekilde hareket ettiğini ve giderek artan şekilde düşman gibi davrandığını savundu.

Yurt İçi Gündem

Yurt içinde haftaya önemli bir veriyle başlanacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayına ilişkin tüketici ve yurt içi üretici fiyatlarını açıklayacak (10.00).

Ekonomistlerin nisan ayı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) aylık tahmini yüzde 1,80 artış olacağı yönünde gerçekleşti. Enflasyon mart ayında aylık yüzde 1,08, yıllık yüzde 16,19 artış göstermişti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımlarıyla “Nisan Ayı İhracat Rakamları Basın Açıklaması”nı yapacak (11.30).

Yurt Dışı Piyasalar

Yurt dışı piyasalarda imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri öne çıkıyor. Gün boyu 25 ülkeden PMI verileri gelecek. ABD'de inşaat harcamaları, ISM imalat sektörü PMI (17.00) verileri bulunuyor.

İngiltere, Japonya, Rusya, Çin, Polonya, Yunanistan, Malezya, İrlanda, Sırbistan, Ukrayna piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak.

New York Fed Başkanı John Williams konuşma yapacak (21.10).

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi bugün Londra'da bir görüşme gerçekleştirecekler.

Etiketler