Bugün piyasalarda izlenecek veriler... - 14 Nisan 2021

Bugün yurt içinde Hazine ihraçları izlenecek, yurt dışı piyasalarda ise ABD'de bilanço dönemi başlıyor.

Yurt içinde Hazine'nin altın tahvil ve kira sertifikası ihraçları izlenecek. Yurt dışında çok öne çıkan bir veri bulunmazken, ABD'de bilanço  dönemi başlıyor.

Öne Çıkan Başlıklar

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından tüm Türkiye’nin beklediği Ramazan ayına ilişkin yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Erdoğan, "Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz." dedi.

- ABD Başkanı Joe Biden göreve gelişinin 100'üncü günü olan 28 Nisan'da Kongre'de bir konuşma yapacak.

- Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), faiz oranında bir değişiklik yapmayarak, yüzde 0,25 olarak korudu.

- ABD'nin gelir idaresi konumundaki kurumu IRS'in üyelerinden Charles Retting, ABD hükümetinin her yıl yaklaşık 1 trilyon dolar vergiyi toplayamadığını söyledi.

- Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, ECB'nin enflasyonun yüzde 2 hedefinin üzerine çıkmasına tolerans göstereceğini ifade etmesi gerektiğini söyledi.

- Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ABD ekonomisinin artan  aşılamanın ve güçlü mali yardımın ardından bu yıl yüzde 5-6 civarında büyüyebileceğini, ancak Fed'in ekonomiye verdiği desteği henüz geri çekmeyeceğini söyledi.

- Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed faiz oranlarının enflasyon üzerinde gerçek bir etki yaptığına inandığını söyledi. Barkin, faiz oranları yükseltilmeden önce varlık alımlarını azaltılmasını beklediğini de ifade etti.

Yurt İçi Gündem

TÜİK, tarım ürünleri üretici fiyatlarını açıklayacak (10.00).

Hazine, 3 Yıl vadeli ihraç edilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasını doğrudan satacak.

Yurt Dışı Gündem

Avrupa'da en önemli veri Euro Bölgesi için açıklanacak sanayi üretimi rakamları olacak (12.00).

ABD'de mortgage piyasa verileri (14.00), ithal fiyatları (15.30), DOE petrol stokları (17.30) gelecek.

Almanya ve İngiltere 30 yıllık tahvil ihracına çıkacaklar.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) aylık raporu açıklanacak (11.00).

BoE yönetim kurulu üyesi Jonathan Haskel (17.30), BoE  İletişim İcra Direktörü Gareth Ramsay (18.00), New York Fed Başkanı John Williams (21.30) ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic'in konuşması takvimde yer alıyor.

ABD'de 'Bej Kitap (Beige Book)' raporu açıklanacak (21.00).

ABD bilanço dönemi başlıyor. Bugün beklenen bilançolar arasında JPMorgan, Goldman Sachs, BlackRock, Wells Fargo ve Abbott Laboratories bulunuyor.

Etiketler