Bugün piyasalarda izlenecek gelişmeler

Oldukça yoğun bir gündem piyasaları bekliyor. Gün içerisinde Türkiye'de işsizlik, ABD'de enflasyon bekleniyor, Powell ve Lagarde izlenecek.

Türkiye'de işsizlik, ABD'de enflasyon öne çıkan veriler olacak. ABD Merkez Bankası(Fed)
Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın konuşmaları da yakından takip edilecek.

Öne çıkan başlıklar..

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre'deki Demokrat üyeler tarafından  ortaya konan, koronavirüs yardım paketi çerçevesinde verilen çeklerden  yararlanmaya gelir sınırı getirilmesine destek verdi.

Biden, iş dünyası liderleri ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Oval Ofis'te gerçekleşen görüşmede, Biden'in ortaya koyduğu ekonomik toparlanma tasarısı, altyapı yatırımları, minimum ücretin artırılması ela alındı.

Britanya'nın Avrupa Birliği'nden ayrılması sonrasında dünyanın önde gelen yatırım bankaları Londra'nın finans bölgesinden daha fazla istihdamı Avrupa'ya kaydırmaya hazırlanıyorlar.

Çin'de tüketici fiyatları Ocak ayında, analist beklentilerinin üzerinde düşüş gösterdi. Ocak ayında tüketici fiyatları geçen yılın  aynı dönemine göre yüzde 0,3 düştü. Beklenti yüzde 0,2 düşüş olacağı  yönündeydi.

İngiltere'de hükümete bağlı bilim kurulu, iki farklı koronavirüs  mutasyonu daha bulunduğunu açıkladı.

 Yurt içi gündem..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başında yaptığı konuşmada bugün için "birçok güzellikleri" açıklayacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu ana kadar açıklanan programında saat 12.00'de Ak Parti Grup Toplantısı ve saat 14.00'te AK Parti Balıkesir-Osmaniye-Tokat-Tunceli 7. Olağan İl Kongrelerine canlı bağlantısı bulunuyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için gittiği Umman'da  çeşitli temaslarda bulunacak.

TÜİK işgücü istatistiklerini yayımlayacak. İşsizlik oranı Ekim  döneminde yüzde 12,7 olarak açıklanmıştı. Kasım döneminde de oranın aynı  seviyelerde geleceği tahmin ediliyor (10.00).

TÜİK aynı gün inşaat maliyet endeksi ve dış ticaret endeksleri verilerini de duyuracak (10.00).

Yurt dışı gündem..

Yurt dışında en önemli gündem maddeleri ABD Merkez Bankası(Fed) Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın konuşmaları olacak. Lagarde, The Economist dergisi tarafından düzenlenen  webinarda (16.00), Powell, New York Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen  online etkinlik öncesinde açıklamalarda bulunacak (22.00).

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras (11.00), Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta ve Kanada Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Tim Lane, günün diğer konuşması takip edilecek  yetkilileri olacak.

ABD'den gelecek enflasyon rakamları da piyasalar tarafından yakından  takip edilecek. ABD'de tüketici fiyatlarında aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 1,5 artış tahmin ediliyor (16.30).

Almanya'da da tüketici fiyat endeksi final verileri açıklanacak (10.00). Öncü rakamlarda tüketici fiyatları aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 1,0 artış  göstermişti.

İngiltere'nin 20, Almanya'nın 5 yıllık tahvil ihalelerine çıkacak. MBA mortgage onayları (15.00), toptan stoklar (18.00), DOE petrol  stokları (18.30), 10 yıllık tahvil ihalesi sonucu (21.00) izlenecek ABD'de  izlenecek diğer veriler olacak.

ABD Başkanı Joe Biden göreve geldikten sonra Savunma Bakanlığı’nı ilk  kez ziyaret edecek.

Etiketler